6. Generál, který porazil Poláky aneb Sedmidenní válka
Vznik nových států po rozpadu Rakouska-Uherska a carské říše znamenal i nečekaný územní spor Československa a Polska. Oblast Těšínska sice patřila od středověku pod země Koruny české, národnostně to ale bylo území pestré. Vedle Čechů tu prim hráli Poláci, Němci a „šlonzáci“, kteří v sobě snoubili identitu všech zmíněných národů. Spor, který vyústil až ve vojenský střet, trval jen týden. Nepřátelství a pocit křivdy ale desetiletí. Válku rozhodl český velitel Josef Šnejdárek.
Na sporném území Těšínska o rozloze 2283 km² žilo víc než 400 tisíc obyvatel. Bylo strategicky významné, protože se v oblasti nacházely uhelné doly a dráha, která efektivně spojovala české země se Slovenskem.
Rozhodující roli v sedmidenní válce sehráli českoslovenští legionáři, kteří se vrátili z Francie, pod velením Josefa Šnejdárka a vojáci sloužící v rakousko-uherské armádě.
Během sedmi lednových dní roku 1919 padlo kolem 50 československých vojáků. Poražených Poláků bylo pak téměř sto a k tomu přes 800 zraněných. Z dlouhodobého hlediska ale válka žádnou českou výhru nepřinesla. Naopak. Přispěla k vzájemné nevraživosti a neochotě spolupracovat proti nacistickému nebezpečí.
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Použitá literatura:
- Šnejdárek, Josef: Co jsem prožil. Melantrich, Praha 1939.
- Kuthan J. Pavel: Sedmidenní válka s Polskem (dostupné on-line).
- Roy, Alexander James: Pole and Czech in Silesia. Slezská univerzita v Opavě, Opava 2022.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka