Architektonický projekt Novomlýnské brány

9. leden 2012

V Praze se opět rozhořel nový spor o architektonický projekt. Tentokrát o stavbu, která by měla oživit po desítiletí zanedbávanou a nevyužívanou parcelu na konci rušné Revoluční třídy na předpolí Štefánikova mostu přes Vltavu v těsném sousedství renesanční věže, barokního domu a starší zástavby z různých období.

Exponované bolavé místo s obnaženými slepými štíty domů by měl zacelit projekt „Novomlýnská brána“ architektů Petra Buriana a Petra Malínského z renomované pražské architektonické kanceláře DaM, která má se stavbami v historickém prostředí bohaté zkušenosti.

02524806.jpeg

Kancelář DaM získala například Cenu Klubu Za starou Prahu za Palác Euro ve spodní části Václavského náměstí a vloni hlavní cenu Grand Prix architektury za polyfunkční bytový dům s tělocvičnou v historické petrské čtvrti.

Burianova a Malínského „Novoměstská brána“, pojatá jako sochařská strukturální architektura, jejíž fasádu do Revoluční třídy rozčleňuje organický výřez vtahující kolemjdoucí do pasáže v přízemí, má sloužit jako polyfunkční dům s obchody a kancelářemi popřípadě i s bytovými prostorami.

Nový unikátní dům by měl toto místo, jehož podobu se v posledních šesti desítiletích snažila marně řešit řada architektonických soutěží, uzavřít, scelit a integrovat.

Během prezentace projektu „Novomlýnská brána“ však zazněla i řada kritických a odmítavých hlasů. Některé názory na tento projekt si poslechněte prostřednictvím příspěvku Karla Oujezdského. Nejdřív dostali slovo oba autoři projektu – architekti Petr Malínský a Petr Burian. Dále hovoří zástupce investora Radovan Karas, historik architektury profesor Rostislav Švácha, předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková, architekt Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu a historik architektury Zdeněk Lukeš.