Zych: Zapomenutý průkopník fotografického aktu
Galerie Josefa Sudka v ulici Úvoz na Malé Straně se zaměřuje na autory, kteří jsou nějakým způsobem opomíjení nebo zapomenutí a jejichž tvorba má zároveň co říct i v dnešní době.
Právě do tohoto konceptu zapadá i výstava fotografií Aloise Zycha, současníka Františka Drtikola a autora, který do českého umění jako první vnesl fotografické akty. Výstavu je možné navštívit do 22. dubna.
Poslechněte si rozhovor s kurátorem výstavy Janem Mlčochem
Alois Zych se narodil 10. května 1874 v Jičíně, v Praze poté vystudoval Vysoké učení technické. Jeho první fotografické pokusy spadají už do roku 1904, v roce 1908 byl spoluzakladatelem Klubu fotografů amatérů. V roce 1911 vystoupil na klubové výstavě s dosud nevídaným tématem, totiž s ženským aktem. Na fotografiích zachycoval svoji manželku Hedviku a její sestru. Ve 30. letech se pak od aktů odklonil a začal fotografovat krajiny. Nikdy nepřilnul k žádnému avantgardnímu proudu, i jako amatér je ale považován za jednoho ze zásadních průkopníků moderní české fotografie.
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.