Občanské sdružení Samari podporuje vzdělání dětí v Bangladéši
Občanské sdružení Samari funguje ve Zlíně už od roku 2007 a jeho nejdůležitějším rozvojovým projektem je podpora vzdělání dětí v jedné z nejchudších zemí světa Bangladéši. Projekt zahrnuje také část zaměřenou na rekonstrukční, potravinovou a zdravotnickou pomoc. V rámci vánoční štědrosti lze „adoptovat na dálku“ třeba jednoho bangladéšského žáčka.
Ujol Tudu se narodil v roce 2004 ve vesnici Najarampur na severu Bangladéše. Žije v hliněné chatrči, jeho rodiče jsou negramotní. On sám měl však štěstí, protože se dostal do programu organizace umožňující bengálským dětem studovat. U nás tento program známe jako „adopci na dálku“.
V roce 2009 Ujola začali podporovat studenti III. C Gymnázia Lesní Čtvrť ve Zlíně. Dokud chodil na vesnickou školu, museli zlínští gymnazisté ročně vysbírat 5520 korun. Letos však už nastoupil na internátní školu, která je dražší, takže české studenty jeho studium ročně vyjde na 7680 korun.
Jak se tyto prostředky vynakládají? Odpovídá předsedkyně občanského sdružení Samari ve Zlíně Petra Nováková:
„Děti rozdělujeme do tří kategorií. Vesnický školák – tomu je hrazeno z darů sponzorů školné, školní pomůcky, školní uniforma a jídlo jedenkrát denně. Pak jsou internátní školáci – těm je hrazeno také školné, školní uniforma a školní pomůcky, ale jídlo třikrát denně a ubytování, protože na té škole bydlí; a sirotci – těm je hrazeno celkové zaopatření, takže i kapesné na nějaké cukroví.“
Občanské sdružení Samari využívají k podpoře adopce na dálku jak třídní kolektivy, tak jednotlivci, ale i firmy. Zatímco školáci a jednotliví dárci sponzorují vždy pouze jedno dítě, firmy většinou financují provoz celých škol. Ročně tak zlínské občanské sdružení umožňuje studovat šesti stům dětí. Partnerská organizace v Bangladéši však nezajišťuje pouze školní docházku dětí:
„Bangladesh Children’s Sponsorship and Services buduje školy především v odlehlých oblastech Bangladéše, kde děti nemají přístup ke vzdělání, anebo třeba společně s námi budou budovat studnu v té vesničce Najarampur na severu Bangladéše, odkud pochází Ujo.“
Vedle „adopce na dálku“ občanské sdružení Samari ještě zprostředkovává službu dobrovolníků na Zlínsku, pořádá přednášky o zdravém životním stylu a v jeho rámci také funguje Pospolitost potrhlých poutníků. Činnost celé této organizace však rozhodně potrhlá není.