Kokcidióza králíků

20. únor 2013
Rada pro tento den

Obávaná nemoc v chovu způsobuje závažné problémy. Králíci nepřirůstají tak, jak je obvyklé, trpí trávicími obtížemi, při závažnějším projevu nemoci a jejím rychlém průběhu hynou.

Kokcidióza postihuje chovy králíků společně s myxomatózou, králičím morem a enterokolitidou a setkávají se s ní chovatelé, kteří zanedbávají prevenci. Toto parazitální onemocnění králíků způsobují prvoci rodu Eimeria.

Jak se šíří?
Zdrojem nemoci jsou především infikovaní dospělí chovní králíci. Od nich se nakazí mláďata. Nemoc se přenáší znečistěným prostředím, tedy podestýlkou, krmivem, ale také rukama chovatelů či povrchem těla zvířat. Obvykle nemoc propuká při vyšší teplotě vnějšího prostředí a při zvýšené vzdušné vlhkosti – tedy na jaře a v létě. Nejčastěji onemocní mláďata ve stáří 2–3 měsíců. Ke zhoršení nemoci velmi často přispívá negativní (stresový) faktor, za nějž lze například považovat i to, když mláďata odstavíme od samice, změníme množství a kvalitu krmení, králíky ustájíme ve špatných hygienických podmínkách (například v přeplněných kotcích), neodstraňujeme včas trus a opomíjíme dezinfekci kotců.

Akutní, rychlá forma
U mláďat pozorujeme především snížený příjem krmiva, nespotřebují tedy takové množství jako obvykle, objevuje se u nich naježená srst, mají zapáchající průjem, zvětší se jim břicho, hubnou. Králík je „smutný“ s nevýrazným okem a krčí se v koutu králíkárny. Typickým příznakem je skřípání zubů. V této fázi již jej obvykle nelze zachránit, ale je důležité zabránit šíření nákazy.

Mírný průběh, chronický
Chovatel ho mnohdy ani nepostřehne. Týká se obvykle chovu s výbornou úrovní výživy a ošetřovatelské péče. Že králík byl postižen kokcidiózou, obvykle zjistíme až po jeho porážce. Objevují se různě intenzivní záněty střevní sliznice, bělavé uzlíky či skvrny nebo mírně zvětšená játra, také s bělavými až běložlutými uzlíky různé velikosti.

Další podrobnosti najdete na www.iReceptar.cz