Dvaadvacetiterák Král lesa shodil své paroží jako první jelen na Šumavě
Jelen s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy, kterému lesníci říkají Král lesa, shodil své paroží.
Podobně kvalitní paroží s bohatě tvarovanou a rozložitou korunou, které váží více než sedm kilo, na západní straně Šumavy nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci.
„Určitě je to první z jelenů, o kterém víme, že své parohy shodil,“ uvádí Adam Jirsa, který má péči o jelenovitou zvěř na území Národního parku Šumava na starosti.
Svých parohů se Král lesa zbavil v několikatýdenním předstihu. Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. „Zpravidla shazují jako první své paroží ti nejstarší jeleni, pak se přidávají ti mladší. Existují ale i výjimky a tou byl vždy tento jelen. Ten své paroží vždy shazuje jako vůbec první,“ uvádí Adam Jirsa.
Král lesa, který byl díky svému paroží zvyklý na dominantní postavení ve stádu, o něj rázem přišel. „Ostatní ho přestali respektovat a on se v ten moment stáhnul do ústraní,“ doplňuje Jiří Kec, který turisty do pozorovací obůrky Beranky u Srní provází.
Parohy jsou typickým znakem samce jelena lesního. Každý rok na konci zimy je shazuje. Na jaře jim začnou růst nové. Parohy jsou tvořeny kostí, která může denně vyrůst v průměru o 2,5 centimetru. U dospělých samců se na parohách navíc objevují jakési výrůstky, kterým se odborně říká výsady. Ty s přibývajícím věkem rostou a přibývají.
Přezimovací obůrka na Srní nabízí v těchto dnech ideální příležitost pro pozorování jelení zvěře. Šumava je několik týdnů zasypaná sněhem, lesní zvěř, aby neokusovala vysázené stromky, dostává potravu v přezimovacích obůrkách. Zájem veřejnosti je obrovský. V termínech vypsaných do konce března zbývají poslední volná místa.
Loni na pozorovací obůrku na Srní přišlo více než 1 300 lidí. Oproti předchozím letům to byl citelný nárůst, i když mimořádný zájem o pozorování jelenů je ze strany návštěvníků patrný již od počátku.
Za projekt pozorovacích srubů obdržela Správa NP a CHKO Šumava v roce 2010 ocenění veřejnosti v soutěži Kudy z nudy, kterou vyhlásila Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism, a za turistický region Šumava obsadila třetí místo.
Jelení zvěř se v lesích na území Správy Národního parku Šumava dožívá vyššího věku než v hospodářských lesích či v jiných národních parcích.
Jeleni na Šumavě nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. Zhruba devadesát pět procent jelenů v republice, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud chce změnit zákon, aby muž získal milionové odškodnění za následky očkování. Vláda bude proti
-
Červen v preferencích: Spolu přežilo bitcoinovou kauzu. Efekt spojování se po SPD projevuje i u Pirátů
-
Hledání absolutního dobra a zla. Vyznáte se v kulturních válkách, woke a cancel culture?
-
Obrovské vítězství pro P. Diddyho a zásadní chyby žalobců. Raper 20 let vězení nedostane, míní experti