Rocková mše Daniela Kyzlinka sklidila ovace vestoje
U příležitosti zahájení nové lázeňské sezóny v Karlových Varech proběhla před týdnem světová premiéra Rockové mše Daniela Kyzlinka. Dílo provedl Karlovarský symfonický orchestr, Karlovarský Repre Band a sólisté Kirsten Joy a Gaz Twist z Velké Británie. Oba premiérové koncerty řídil francouzský dirigent Martin Lebel. Mimořádné hudební dílo, které sklidilo u návštěvníků mohutné ovace vstoje, si teď přiblížíme.
Brněnský skladatel Daniel Kyzlink a anglický písničkář a textař John de Jong pracovali na skladbě pět let. Mše se skládá z dvanácti částí a mešním ordináriem se inspiruje jen volně. Zvuk je unikátní – rockový základ doprovází symfonický orchestr. Daniel Kyzlink svou hudbu charakterizuje takto:
„Rocková je vůbec v cítění té muziky a rocková je i v tom, že má třeba dvě kytary, že tam v mnoha písních je silný rockový grůf postavený právě na kytarách a doplněný o orchestrální aranže. Mám tady rockera z Londýna, jmenuje se Gaz Twist, to je přesně ten typ rockového zpěváka, který mi sedí, který se s tím moc nemazlí, žádný uhlazený výraz, pošle to tam a zní to super. Pak tady mám Kirsten Joy, taky z Londýna, a ta má zase více popovější a více muzikálovější projev, takže tihle dva se výborně doplňují.“
Rocková mše je velmi náročná na provedení a premiéra v Karlových Varech se uskutečnila jen díky podpoře magistrátu. Ke zdaru díla přispěla schopnost hráčů Karlovarského orchestru přizpůsobit se tempu rockové hudby a jiné technice hraní. Hráč na bicí Aladar Sidály charakterizuje spolupráci s orchestrem takto:
„Je to strašně zajímavé, samozřejmě když si na sebe tyhle dvě věci zvyknou a zapadnou do sebe. Tak by to možná chtělo ještě víc času na zkoušení, ale myslím si, že to muzikanti z toho orchestru pojali velmi dobře a celkově že to je kompaktní, že to je pěkné.“
Název „mše“ napovídá, že dílo nese křesťanské poselství. Všichni sólisté, mnozí hráči i dirigent se také otevřeně hlásí ke své víře. Texty mše, které byly promítány na plátno, zdůrazňují potřebu osobního prožívání Boží blízkosti. Autor díla k tomuto tématu říká:
„Liturgické texty jsme se snažili přebásnit do moderního jazyka, sám za sebe se vším, co v těch textech je, souhlasím.“
Hudba Rockové mše je velmi pestrá. Mísí se v ní vlivy rockové i klasické hudby s hudbou filmovou, muzikálovou i s jazzem. Přesto tento stylový koktejl návštěvníky koncertů silně oslovil:
„Líbilo se mi spojení zvuku rockové kapely s orchestrem. Když jsem tam šel, vůbec jsem nevěděl, co mě čeká, ale nakonec se mi to moc líbilo.“
„Mohlo by toho být víc, takových mší, moc se mi to líbilo.“
„Jedna z dcer prohlásila, že je to pro ni nezapomenutelný zážitek. Ještě jsme se sháněli po CD, jestli náhodou nevydali, ale to zatím není, tak se těšíme, že snad bude.“
Ukázky z Rockové mše Daniela Kyzlinka si lze poslechnout na webových stránkách www.therockmass.com. A protože se jedná o dílo v českém prostředí skutečně ojedinělé, lze jen doufat, že se je odhodlají uvést i další naše hudební tělesa.