Kauce bude pro distributory pohonných hmot likvidační

15. květen 2013

20 milionů korun bude muset složit každý, kdo bude chtít obchodovat s pohonnými hmotami. Rozhodla o tom dnes poslanecká sněmovna. Mezi podnikateli jsou velcí i malí distributoři a právě ty menší může 20milionová kauce zlikvidovat.

Velcí distributoři, pro které nebude problém kauci zaplatit, novelu zákona vítají. „Vzhledem k výši daňových podvodů, vypadá kauce zcela normálně,“ říká Václav Loula z Benziny. Malí poctiví prodejci ovšem poukazují na to, že je pro ně nový zákon likvidační.

„Je to skutečně likvidace malého a středního podnikání na úkor něčeho jiného – stále tvrdím, že je v tom politika. Člověka po 23 letech poctivého podnikání mrzí, že mu poslanci připravují takovouto lumpárnu.“ Pan Jiří Dušek ze Zaječic u Chrudimi prostě na kauci mít nebude. „Naruší mi to veškeré platební toky, které používám v běžném obchodním styku. Peníze, které na to mám, teď musím dávat na nějaké nesmyslné kauce. Obecně se neřeší, co by se mělo v tomto státě řešit – mělo by se zabránit likvidaci daňových úniků. Od toho si platím státní správu, která by mi to měla zajišťovat.“

Čtěte také

Největší problémy budou mít firmy, které zásobují pohonnými hmotami zemědělce nebo stavbaře. „To je to, co veliké distributory nezajímá. Je to každodenní lidská fyzická činnost. Práce v servisu tak, aby byli schopni každodenně zajišťovat pohonné hmoty pro své odběratele,“ popisuje každodenní práci malých distributorů Jiří Klein, který bude muset s největší pravděpodobností svoji firmu Dracar v Olomouci zavřít.

„Dojde k tomu, že v mém případě zcela jistě nebudu schopný složit 20milionovou kauci pro stát. Pomocí bankovní záruky to bude velmi náročné, ale za dobu osmi let nebyl naakumulován kapitál, abych mohl bance ručit bankovní zárukou. Nezbude mi nic jiného, než ukončit tuto činnost, vše řádně zaplatit a rozloučit se svými zaměstnanci,“ obává se Jiří Klein.

Čtěte také

O práci a obživu tak přijdou další 4 lidé. To, co pan Klein do firmy investoval, se mu pak těžko vrátí. „Investice, které jsem do podnikání za tu dobu dal, mi zůstanou na dvoře. Pochopitelně nebudu jediná firma, která tímto způsobem skončí. Odhaduju, že jich v republice bude 400 možná 500. Na dvoře zůstane technika, která v tu chvíli ztratí hodně ze své hodnoty, protože takových speciálních vozidel bude v České republice přetlak. Díky tomuto zákonu se tedy sníží hodnota firmy,“ říká Jiří Klein.

Jedinou nadějí tak pro tyto firmy zůstává případná bankovní záruka, za tu si ale banky účtují roční úroky. Otázka je, zda po jejich promítnutí do svých cen pohonných hmot by právě malé firmy přežily.

autor: pgj
Spustit audio