Servali v olomoucké zoo: náročná cesta k idylce

13. září 2013

V těchto dnech se dokončila oprava ubikace pro nové obyvatele olomoucké zoo. Těmi se po téměř desetileté přestávce stávají samci servalů stepních.

Jedná se o dvě vzácná zvířata, geneticky velmi cenná, neboť pocházejí z africké volné přírody. „Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby se servalí populace rozrůstala, a proto složení členů této servalí domácnosti není definitivní. Jeden z kluků bude proto v brzké době vyměněn za samičku,“ plánuje budoucnost zoolog Libuše Veselá.

Chov v Zoo Olomouc

Servaly stepní chová olomoucká zoo od roku 1989. První chovný pár tvořili počátkem 90. let samec Kelly a samice Zuzana, oba uměle odchovaní. Kelly se narodil v Zoologické zahradě Jihlava v roce 1991, jeho matka ho ale odmítla, prvních 10 dnů se o něho starala domácí kočka a jako desetidenní kotě se dostal do olomoucké zoologické zahrady, kde byl uměle odchován.

Aby netrpěl samotou, žil ve společnosti perské kočky, kterou měl velmi rád. V roce 1994 přišla do olomoucké zoo servalí samice Zuzana, která pocházela ze soukromého chovu a též byla odchována uměle, byla tedy zcela krotká. Seznámení obou zvířat bylo komplikované, protože každý z nich měl vzhledem ke své minulosti zcela jinou představu o životním a především sexuálním partnerovi. Řešily se i problémy majetkové, neboť si zvířata navzájem kradla hračky... Nicméně asi po dvou letech byl vztah vybudován. Kelly se Zuzanou se nakonec stali ideálními a vzornými rodiči a odchovali celkem 15 koťat.

Serval stepní

Obecné informace

Serval je kočkovitá šelma, postavou podobná rysovi, jen o něco menší, štíhlejší a má delší nohy, dosahuje váhy 8-18 kilogramů. Základní zbarvení je žlutohnědé s černými skvrnami, které mohou u některých populací splývat na zádech v černé pruhy. Obývá stepi, savany, polopouště a řídké křovinaté a lesnaté oblasti na rozsáhlém území téměř celé Afriky. Loví drobné savce, ptáky a jiné menší živočichy. Aktivní je hlavně v noci a za soumraku. Po stromech šplhá jen zřídka, výborně však skáče a dokáže ve skoku chytat i vzlétající ptáky. Žije samotářsky, pouze v období páření lze zastihnout společně samce se samicí. Mláďata se rodí po 75 denní březosti jednou až dvakrát ročně v různých přirozených úkrytech nebo doupatech jiných savců. Dožívá se 15-20 let.

autor: Zoo Olomouc
Spustit audio