Z vinobraní na Pražském hradě: Už kníže Václav tu pěstoval vinnou révu

13. září 2013

Největší audioportál na českém internetu

Pražský hrad (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

Rozhovor s historikem Františkem Kadlecem a Václavem Beránkem ze Správy Pražského hradu o vinobraní, produkčních zahradách, ale také o nejnavštěvovanějších výstavách. Moderuje Patricie Strouhalová

Mezi 10. a 14. hodinu vysílal Radiožurnál z Pražského hradu, kde se zájemcům otevřely produkční zahrady. Návštěvníci také mohli zajít na vinobraní, které se v zahradách konalo už po osmé. Přemýšlíte, jestli tamní vinice obdělával už sám Karel IV.? I na tuto otázku odpověděl historik František Kadlec, se kterým si povídala moderátorka Patricie Strouhalová. Ve druhé polovině vysílání Hosta Radiožurnálu navštívil studio také Václav Beránek, vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu.

Tradice pěstování vinné révy na území Prahy je dlouhá. Legendy nás zavádějí do poloviny 10. století. „Už kníže Václav tu pěstoval révu pro mešní účely,“ připomíná František Kadlec s tím, že oficiální začátek pěstování můžeme zasadit do 14. století. „Karel IV. vydal výnos, kterým nařizoval pěstování vína na volných pozemcích,“ upřesňuje sobotní host.

Čtěte také

„Nemyslím si, že by sám Karel IV. pracoval na vinici. Podle legendy pěstoval a okopával vinnou révu svatý Václav,“ uvažuje František Kadlec. O tehdejších úrodách vína sice moc nevíme, ale prý pocházely z Burgund a Porýní. Dnes se u Pražského hradu pěstuje rezistentní odrůda hibernal.

Moderátorka Patricie Strouhalová si povídala také s Václavem Beránkem ze Správy Pražského hradu, který pozval posluchače na svatováclavské oslavy a také zmínil navštěvovanou výstavu o Marilyn Monroe. Čím tak láká? Které výstavy byly na Pražském hradě nejnavštěvovanější? A jak se vybírají a plánují kulturní akce? I to si můžete poslechnout při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Františkem Kadlecem a Václavem Beránkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: šše

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.