Mnichov a výzvy ke klidu - 1938
V dnešním vydání Rozhlasového roku se vrátíme do roku 1938, 21. září toho roku předložili vyslanci Velké Británie a Francie Československu ultimativní požadavky, na které vláda přistoupila.
Toto rozhodnutí vyvolalo v Československu demonstrace, na kterých zaznívaly požadavky, aby byl svolán parlament a aby byla ustavena vláda skutečné obrany státu. Když 21. září roku 1938 vydala Československá tisková kancelář zprávu o konkrétních krocích západních mocností, přečetl tuto bolestnou a znepokojivou zprávu v Československém rozhlase herec Zdeněk Štěpánek.
Den poté, tedy 22. září 1938, se v Československém rozhlase vysílaly namísto vzdělávacích pořadů naléhavé výzvy a apely určené celému národu. Součástí těchto výzev byla snaha naladit národ na bojovou notu, současně však předejít jakýmkoli neuváženým akcím. K jednotě, ale především ke klidu vyzýval ve svém projevu generál Jan Syrový.
V podobném duchu oslovil syny a dcery československého národa primátor hlavního města Prahy doktor Petr Zenkl. 22. září promluvila z vysílání rozhlasu velmi emotivně také spisovatelka Růžena Jesenská. V poněkud povzbudivějším duchu promluvil vůči československým sportovcům také rozhlasový komentátor Josef Laufer. O den později, tedy 23. září 1938, byla na území Československa vyhlášena mobilizace. 29. září byla však podepsána mnichovská dohoda, o den později ji akceptovala československá vláda. Tím pokus o aktivní obranu našeho území skončil.