Chcete se zadlužit kvůli Vánocům? Nedělejte to, varují finanční poradci!
Zjistili jste, že na nákup letošních dárků k Vánocům nemáte dost peněz a zvažujete vzít si půjčku? Inzeráty s nabídkou půjček na nás číhají v předvánočním čase doslova na každém kroku. Nakolik máme těmto půjčkám věřit a na co si dát pozor?
„Je to velmi ošidné a zklamání z takové půjčky se dostaví velmi rychle...“ varuje finanční poradkyně Ivonna Čapková. Radost z věci totiž rychle pomine, ale půjčka zůstane.
„Půjčky jsou zrádné také v tom, že spousta firem nabízí, že třeba odloží splátky a to je pro lidi vábné, ale když to potom za ty tři měsíce přijde, tak je to velmi nepříjemné. Proto propagujeme, že když už půjčku, tak třeba na bydlení nebo na něco, co má stálou hodnotu,“ dodává finanční poradce Vladimír Čapek.
Jak dále oba upozorňují, problém je také to, že v České republice není definována přesně lichva – tedy že není stanoveno jasně, od kolika procent úroků končí půjčka a začíná lichva. Lidé, kteří se pro půjčku u nebankovních firem rozhodnou by si nejdřív měli zjistit, za jakých podmínek podobnou půjčku nabízí banky – to by pro ně mělo být ukazatelem, zda se zadlužit.
Pokud už člověk takové půjčce neodolá, měl by si nejdřív řádně přečíst smlouvu a nepodepisovat jí ihned, ale třeba až druhý den a předtím prozkoumat, zda je ve smlouvě dozorčí doložka a také, jak je vyčíslená RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.