V žulovém masivu v Hájích u Příbrami se nachází unikátní zásobník zemního plynu
Česká republika má na zimu dostatečné zásoby zemního plynu. Jeden ze šesti zásobníků, které provozuje společnost RWE, se nachází v Hájích u Příbrami. Jedná se o světový unikát – jako první komerčně využívaný zásobník kavernového typu byl uměle vybudován v krystalinických strukturách, konkrétně v žulovém masivu u bývalého uranového dolu.
„Tady je údolí, které odděluje dva horské masivy. Za tím údolím je linie, kde probíhala těžba uranu. My jsme v žulovém masivu středočeského granodioritu,“ ukazuje vedoucí provozu zásobníku Vítězslav Borovička.
Areál má asi 200 metrů čtverečních. Prostor, kde se skladuje stlačený zemní plyn, se nachází pod zemí. Jde o systém chodeb o délce 42 kilometrů, ty tedy značně přesahují rozměry samotného areálu. Na povrchu se totiž plyn jen upravuje.
V žulovém masivu v Hájích u Příbrami se nachází světově unikátní zásobník zemního plynu
„Tady je propojení s podzemím, zásobník je 960 metrů hluboko. Představte si to jako systém chodeb, které mají v podstatě průměr tunelu pražského metra. Vodní objem je 620 tisíc kubíků,“ přibližuje Borovička.
Vedoucí provozu upozorňuje, že špičkový zásobník sice není největší v Česku, je ale nejoperativnější: „Během půl hodiny můžeme začít těžit zásoby, a to výkonem až 7,2 milionu kubíku.“ Těžbu je navíc hned možné změnit na takzvané vtláčení plynu a naopak.
V kompresorovně se nacházejí dva turbokompresory s výkonem 3,5 miliony kubíků denně. „To je takové srdce zásobníku, protože vlastně pumpuje plyn do podzemí a čerpá z podzemí jako životodárnou krev,“ říká Borovička.
Zásobník v Hájích u Příbrami, budovaný od 70. let minulého století, je v provozu od léta 1998. Plyn se do něj přivádí plynovodem ze Zvěstova. Protože je jediný svého druhu na světě, jezdí tam často zahraniční odborníci na podzemní uskladňování plynu.
Zvětšit mapu