Na Mírovém náměstí vyrostl speciální byt připomínající osudy slovenských Romů
Na ostravském Mírovém náměstí vyrostl netradiční byt. Návštěvníci se v něm můžou seznámit s osudy slovenských Romů, kteří po roce 1945 zamířili za prací do Moravskoslezského kraje. Pozapomenutá kapitola z dějin Ostravska ožívá na fotografiích i ve vyprávění pamětníků.
V neobvyklém bytě z dřevotřísky si návštěvníci mohou v celkem pěti místnostech s pomocí audionahrávek, autentických předmětů a fotografií přiblížit osudy pamětníků, kteří pomáhali s rozvojem regionu.
Michal Šustr z Muzea romské kultury v Brně si výslednou podobu expozice pochvaluje. „Otázkou je, jestli se nám s ní podařilo aspoň něco naznačit,“ říká.
Na ostravském Mírovém náměstí vyrostl netradiční byt. Návštěvníci se v něm můžou seznámit s osudy slovenských Romů, kteří po roce 1945 zamířili za prací do Moravskoslezského kraje.
„Moc se o této části naší historie nemluví, nepíše, neví, nereflektuje a myslím si, že je to velká škoda a i určitý dluh naší společnosti, protože desetitisíce Romů po druhé světové válce budovaly československé hospodářství,“ dodává Šustr.
Netradiční byt si mohou návštěvníci prohlédnout do konce září. Poté se přestěhuje do Brna a následně do Prahy.