Zeman se na summitu v Miláně sešel s Lavrovem, jednali o Ukrajině
Prezident Miloš Zeman se dnes na okraj evropsko-asijského summitu v Miláně sešel k neformálnímu jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Tématem asi 45minutové schůzky bylo aktuální dění ve světě, mimo jiné i krize na Ukrajině.
Konflikt na Ukrajině zabral podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka 90 procent neplánovaného rozhovoru:
„Pana prezidenta nejenom zajímal ruský pohled na věc, ale nakolik se ruský oficiální názor stoprocentně shoduje, nebo neshoduje s tím, co ruská strana říká při přímých jednáních.“
„Při takové uvolněnější atmosféře se dají vzájemně vysvětlit postoje, které by jinak na zápis s přítomnými diplomaty byly poměrně obtížné pojmout v tak otevřeném duchu,“ dodal Kmoníček.
O setkání českého prezidenta Miloše Zemana s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem mluvil z prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček
Pokud by podle něj došlo k ruské invazi na východ Ukrajiny, znamenalo by to ohrožení pro Českou republiku. „Bylo zcela jasné, že ruská strana žádný krok v této chvíli nechystá,“ uvedl Kmoníček.
Dvoudenního summitu, který dnes začal, se na severu Itálie účastní i ruský prezident Vladimir Putin. Pro něj je vrcholná schůzka první příležitostí osobně jednat s představiteli Evropské unie o dění na Ukrajině od jeho červnové návštěvy Francie, kde se zúčastnil oslav spojeneckého vylodění v Normandii během druhé světové války.
V pátek se Putin s dalšími unijními předáky sejde na pracovní snídani s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, poté by se mohlo uskutečnit ještě přímé jednání Putina s Porošenkem.
Na východě Ukrajiny nyní platí příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, které je ale neustále porušováno. Právě dodržování příměří přitom EU i USA považují za klíčové v otázce možného uvolňování sankcí, které Brusel s Washingtonem vůči Moskvě uvalily.
Státníci z Evropy a Asie se na summitu v Miláně snaží podpořit vzájemný obchod
Číst článek
Zeman nedávno přirovnal situaci na Ukrajině k občanské válce ve Španělsku ve 30. letech minulého století a dodal, že v žádném z obou konfliktů není možné mluvit o zahraniční agresi.
V září na summitu NATO nicméně prohlásil, že není pochyb o tom, že Ukrajina čelí ruské agresi. Ta má podle něj vícero podob, mimo jiné dodávky zbraní a dobrovolníků.
V souvislosti s ruským postupem připomněl pojem "hybridní válka" a poznamenal, že Ukrajina nečelí přímému vpádu invazní armády a že bude žádat jasné důkazy o ruské vojenské přítomnosti na východě Ukrajiny.