Jak pomoci šikanovanému dítěti? Základem jsou poučení rodiče

29. září 2014
Žurnál servis

Největší audioportál na českém internetu

Teenager. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Odborník na šikanu Michal Kolář o tom, jak poznat šikanu a jak zasáhnout

Už krátce po začátku školního roku se někteří rodiče mohou setkat s tím, že je jejich dítě jiné: uzavřené, nechce chodit do školy, může mít dokonce zdravotní problémy. Tímto způsobem se často projevuje šikana. I když se ale dítě svěří, že je šikanováno, není vyhráno: řada škol totiž šikanu mezi žáky neumí řešit. Hovořili jsme s Michalem Kolářem ze Společenství proti šikaně.

Základním problémem je, že děti se často rodičům vůbec nesvěří – a to ani v případě, že jinak mají vztah velmi dobrý. „Pro oběť je hrozně bolestivé mluvit o svém týrání a ponižování. Hrozí jí, že ztratí poslední zbytky sebeúcty. Má strach z pomsty a její sebezáchovné síly jsou paralyzovány,“ popisuje Michal Kolář.


Na co se ptát při návštěvě školy:
Jak budete šikanu vyšetřovat?
Jak najdete vhodné svědky?
Jak budete chránit naše dítě?
Podle čeho poznáte počáteční a pokročilé stadium šikany?
Má někdo ze školy odborný výcvik pro řešení šikany?

Když už se dítě svěří, je potřeba začít rychle jednat. „Musíme brát vážně a co nejvíce ho podpořit. Být prostě s ním,“ zdůrazňuje Kolář nutnost bezpodmínečné psychické podpory. A doporučuje knihu Nová cesta k léčbě šikany, která poskytuje rodičům základní orientaci v této problematice – a může pomoci i k tomu, aby rodiče šikanu svého dítěte dokázali rozpoznat.

Dalším krokem je zjistit, co, kdy a kde se stalo, a zajít do školy – ideálně ve dvou (oba rodiče nebo rodič s doprovodem). O tom, co se stalo, se musí dozvědět třídní učitel, ředitel a případně metodik školní prevence či výchovný poradce. „Zároveň je nutné zjistit, zda je škola schopna odborně pomoci,“ radí expert. Otázky, které byste měli ve škole položit, jsou uvedeny v rámečku.

Škola se může projevit v zásadě třemi způsoby. „Škola umí řešit šikanu a chce ji řešit; takových škol je bohužel stále málo. Nebo škola má zájem pomoci, ale neumí to. V takovém případě je potřeba vyhledat odborníka, který by s učitelem spolupracoval a vedl ho. Nejhorší je, když škola šikanu řešit neumí, nechce a popírá ji,“ popisuje Kolář.


Varovné signály šikany
- dítě je smutné až depresivní a nemluví o tom, co se děje ve škole
- dítě nechce ráno do školy a bolí ho bříško či hlava
- náhlá neomluvená absence
Více informací najdete na webu Sikana.org nebo v knize Nová cesta k léčbě šikany.

Ani když učitel dělá „mrtvého brouka“, není ještě vše ztraceno. „Je namístě obrátit se na ředitele a zjistit, zda má škola někoho, kdo umí řešit šikanu – metodika školní prevence, psychologa. Jestliže tato druhá instance také selže, je to hodně špatné. Ještě je možné se obrátit na odborníka – specialistu v pedagogicko-psychologické poradně, středisku výchovné péče nebo v občanském sdružení Společenství proti šikaně,“ doporučuje expert.

Další možností je obrátit se na Českou školní inspekci a požadovat odbornou pomoc, případně jít právní cestou a stěžovat si na školu, že nezabezpečuje základní práva dítěte. „Útěkovým řešením“, které je ovšem někdy pro dítě nejméně bolestivé, je pak přeřazení na jinou školu.

autor: Karolína Procházková