Vědci strávili v učebně pod mořem rekordních 73 dní. I takto se dá popularizovat věda
Jak dlouho byste vydrželi ve dvou zavření v malé kabině na dně moře? Čerstvý světový rekord je 73 dní. Postarala se o něj dvojice amerických vědců a vysokoškolských pedagogů. Nešlo jim ale jen o rekord.
Cílem projektu Učebna pod mořem byla hlavně popularizace vědy a vědeckých témat.
„Když se zeptáte žáka na základní škole, co je jeho oblíbený předmět, 9 z 10 řekne matika nebo přírodní vědy. Ale pak jdou na druhý stupeň, potom na střední školu a najednou nikdo nechce matiku a přírodní vědy,“ dodává jeden ze dvou akvanautů Bruce Cantrell.
Ze svého podvodního příbytku, který býval laboratoří, uskutečnili přes internet přednášky, mluvili k žákům a psali si s nimi.
„I kdyby se jen čtvrtina studentů, ale i všech lidí, kteří se na nás dívají, začala víc zajímat o vědu a ochranu mořských ekosystému, tak bych to považovala za velký úspěch,“ říká druhá členka podmořského týmu Jessica Fainová.
Podobný názor má také Bruce Cantrell, který zájem o vědu popisuje na své kolegyni a na sobě:
„Je tu mladá žena, která je vysoce vzdělaná a ukazuje, že je v pořádku být chytrý a dělat vědu. A pak jsem tu já, starší muž, abych ukázal dospělým, že stále můžou dělat různé věci a hodně toho změnit, i když už třeba mají nějaké ty roky navíc. A pokud se nám podaří alespoň nějaké lidi nadchnout, motivovat a poučit, tak budu spokojený.“
Místo učebny je teď hotel s podmořskou přirážkou
Oba členové podmořského týmu nebyli během 73 dní v izolaci. Zkoumání vlivu izolace ani nebylo cílem projektu.
Jessica Fainová a Bruce Cantrell měli spojení přes internet, dívali se na televizi a jídlo jim každý den „přinášeli“ potápěči. Často je také navštěvovali lidé z produkčního týmu.
Dva vědci prováděli pokusy a hodně času zabrala i údržba celého podvodního komplexu.
Učebna pod vodou má rozlohu necelých 30 metrů čtverečních a vejít se do ní muselo všechno vybavení: počítače, dýchací přístroje, neopreny, vstup do vody nebo lednička. Snad jediným problémem byl nedostatek slunečního světla.
Oba účastníci se s celým týmem na projekt připravovali tři roky.
Podvodní kabina se vším všudy je stále v provozu a funguje jako hotel. Noc přijde na 15 tisíc korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.