'Čeká nás ještě hodně práce'. Ministři zahraničí ladí v Londýně postup proti IS

Jak co nejúčinněji pokračovat ve snaze neutralizovat hrozbu Islámského státu, řeší od rána v Londýně šéfové diplomacií 21 států. Pokračující nálety na pozice islamistů v Sýrii a Iráku vyvolávají jistý optimismus, samotné vzdušné útoky ale radikální hnutí srazit na kolena evidentně nemůžou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K projednání postupu proti IS se v Londýně sešlo 21 ministrů zahraničí

K projednání postupu proti IS se v Londýně sešlo 21 ministrů zahraničí | Zdroj: Reuters

Současnou sílu Islámského státu a nebezpečí, které představuje, asi nejpřesněji vystihují slova hostitelů schůzky, britského a amerického ministra zahraničí Hammonda a Kerryho, kteří svorně pronesli: „Čeká nás ještě hodně práce.“

Podle Philipa Hammonda se podařilo zastavit ofenzívu Islámského státu, jehož bojovníci dobyli irácký Mosul a ohrožovali samotný Bagdád. Šéf britské diplomacie řekl, že se v některých případech povedlo IS zatlačit nazpátek.

I podle člena americké delegace se radikální islamisté změnili ze seskupení schopného podniknout velkou vojenskou ofenzivu na síly, které se „zakopávají a připravují na operace obranného charakteru.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři zahraničí 21 států se v Londýně snaží dohodnout další postup proti Islámskému státu. Více zpravodaj v Británii Jiří Hošek

Hostitelé londýnského jednání se nicméně shodli na tom, že našli irácké ozbrojené síly v žalostném stavu a že potrvá měsíce, než budou schopné relevantních vojenských operací.

Na jaké strategii se ministři zahraničí dohodli a který konkrétní problém schůzce dominoval, není jasné - informací z jednání je naprosté minimum. Mluvilo se ale o větší vojenské pomoci pozemním, hlavně kurdským jednotkám.

Na schůzce se řešilo i posílení humanitární pomoci obětem postupu islamistů. Velký prostor údajně dostaly otázky nevojenského charakteru, tedy jak přiškrtit financování IS, jak zabránit verbování nových bojovníků a jak podchytit šíření radikální ideologie.

V řadách IS bojuje na 5 tisíc občanů EU

Vůbec největší pozornost se věnovala tomu, jak účinněji bránit pronikání zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku. Mezi 21 státy má vzniknout expertní skupina, která má řešit účinnější výměnu informací o cestovních plánech často mladých Západoevropanů, kteří se chtějí přidat k IS.

Europol odhaduje, že ze zemí EU odjelo bojovat na Blízký východ na 5 tisíc občanů členských států. V Británii se mluví o tom, že číslo může být mnohem vyšší.

Britský šéf diplomacie Philip Hammond a jeho americký protějšek John Kerry na schůzce ministrů zahraničí v Londýně | Foto: Reuters

Spojené království je jednou ze zemí, které mají zásadní problém s muslimy, kteří chtějí posílit řady IS nebo se naopak z bojů na Blízkém východě vracejí.

Úřady proto varují potenciální „posily“ IS, že jim po návratu hrozí zatčení a soud nebo odebrání cestovního pasu a znemožnění návratu do Spojeného království. Stejně tak se velmi nekompromisně postupuje vůči jedincům, kteří se snaží poslat radikálům peníze.

'Nevíme, co dělají, když se vrátí domů'

Jak ale Českému rozhlasu řekl jeden z předních britských odborníků na islamismus Haras Rafiq, úřady úplně nevědí, co dělat s lidmi, kteří se vrátili ze Sýrie nebo z Iráku a není možné je postavit před soud.

Německá policie zatkla dva pravděpodobné teroristy, kteří se vrátili ze Sýrie

Číst článek

„Neexistuje mechanismus, jak tyto lidi integrovat zpátky do normálního života. Tihle britští muslimové se částečně vrátili proto, že pobyt na Blízkém východě nesplnil jejich očekávání, že vystřízlivěli a odvrhli myšlenky Islámského státu. Ale samozřejmě je mohli islamisté poslat zpátky domů s nějakým úkolem, ať už získávat nové členy nebo shánět peníze. Několik lidí policie zatkla, ale celkově nevíme úplně přesně, co tady dělají,“ uvedl Rafiq.

Úřady proto dělají maximum, aby lidem v cestě do Sýrie zabránily. Objevil se případ, kdy policie zastavila na Heathrow letadlo na ranveji a vytáhla z něj mladou dívku, která se chystala radikální hnutí posílit.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme