Českou republiku trápí chřipka. Počet nemocných se prudce zvyšuje
Počet pacientů s chřipkou stoupl za předchozí týden o více než 120 procent a s akutními infekcemi dýchacích cest o 21 procent. Epidemiologové ale zatím mluví jen o postupujících regionálních epidemiích. Nejvíce nemocných je v Praze, na Vysočině, ve Středočeském a Jihomoravském kraji, ve kterém už chřipková epidemie začala.
„Vývoj bude pravděpodobně progredovat do plošné epidemie. Je to standartní průběh. Subtyp chřipky H3N2, který je letos dominantní, má tendenci dělat poměrně explozivní epidemie, které rychle přichází, ale nemocnost zase rychle klesá,“ vysvětila vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku, epidemioložka Martina Havlíčková.
Chřipkou trpí zejména školní a předškolní děti, ohroženi jsou také senioři a lidé s chronickými chorobami.
O předpokládaném průběhu chřipkové epidemie v České republice mluvil s epidemioložkou Martinou Havlíčkovou Vojtěch Bidrman
Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje zaznamenala v minulém týdnu 1740 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Obvyklý stav je kolem 1200 onemocnění na 100 tisíc lidí. Ředitel jihomoravských hygieniků Jan Mareček považuje za hranici epidemie hodnotu 1500 až 1600 nemocných.
Kvůli epidemii zavřela Základní a mateřská škola v Deblíně na Brněnsku. „Celý týden máme zavřeno. Z 210 dětí chybělo více než 60 procent. Do školy jdeme až v pondělí, kdy se budou předávat vysvědčení,“ řekl ředitel Břetislav Svozil. Jihomoravské nemocnice zatím návštěvy v souvislosti s epidemií nezakázaly.
Na Vysočině je kvůli zvyšujícímu se počtu chřipkových onemocnění zavřená mateřská škola v obci Jamné na Jihlavsku a Základní škola Wolkerova v Havlíčkově Brodě. Zakázány jsou také návštěvy v pelhřimovském domově důchodců.
Minulý pátek evidovali epidemiologové na Vysočině 1346 pacientů s chřipkou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. „Aktuální čísla za tento týden zatím nejsou k dispozici, počet onemocnění však dále stoupá,“ upozornila Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.
Počet nemocných ve Středočeském kraji narostl za uplynulý týden o 26 procent. Celková nemocnost činí podle aktuálních údajů 1526 onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce pacientů s chřipkou přibylo v okresech Kutná Hora a Benešov.
Ordinace lékařů by se měly plnit i v tomto týdnu, i když ne tak dramaticky. „Vzhledem k tomu, že začíná období jarních prázdnin, zbrzdí se růst počtu nemocných ve školních kolektivech,“ vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová.
Epidemie v Evropě
Ministerstvo zdravotnictví na svém webu radí občanům, jak chránit před chřipkou sebe i své okolí. Nemocný by si měl při kašlání nebo kýchání zakrývat nos a ústa papírovým kapesníkem a ten po použití ihned vyhodit. Důležité je také pravidelné mytí rukou. Nemocní s příznaky chřipky by měli vyhledat lékaře a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí.
Během chřipkových epidemií onemocní obvykle milion Čechů. Asi 2000 lidí podle statistik zemře – stovka z nich přímo na chřipku, ostatní na její komplikace nebo na zhoršení chronické nemoci.
Chřipka ale postupuje celou Evropou. Zatímco ve druhém kalendářním týdnu hlásilo plošnou epidemii šest států, teď jejich počet stoupl na dvanáct. Stejně jako v Česku převažuje subtyp chřipky A/H3N2.
Na očkování už je ale podle epidemioložky Martiny Havlíčkové pozdě. „Chřipková vlna postupuje a musíme počítat i s faktem, že než si člověk vytvoří ochranné protilátky, tak uplyne minimálně deset dní, ale spíš dva týdny a déle.“
V té době by podle ní už mělo docházet k ústupu nemocnosti.