Policisté dopadli muže, který kradl auta na Roudnicku. Způsobil škodu přes 700 000 korun

19. únor 2015

Více než 700 tisíc korun. Tolik škody stihl způsobit mladý zloděj aut z Roudnice nad Labem od začátku roku. Policisté ho před nedávnem dopadli po honičce, kdy jim ujížděl v posledním z ukradených vozidel.

Poslední auto ukradl 23letý muž přímo z garáže u rodinného domu v Roudnici nad Labem. Neměl to těžké, protože v autě našel i klíče, nastartoval a odjel. Ujížděl na Libochovicko, pohyboval se i v okrese Mělník. Majitel auta krádež ohlásil a zároveň uvedl, že v autě má vyhledávací systém GPS. To policistům velmi pomohlo, protože právě pomocí tohoto zařízení se jim zloděje podařilo vystopovat.

  • Policisté dopadli muže, který kradl auta na Roudnicku. Způsobil škodu přes 700 000
    korun
    " style="">
    Policisté dopadli muže, který kradl auta na Roudnicku. Způsobil škodu přes 700 000
    korun
    " style="">
    Policisté dopadli muže, který kradl auta na Roudnicku. Způsobil škodu přes 700 000
    korun
0:00
/
0:00

Dopadení se ale neobešlo bez problémů. Řidič ukradeného auta vyjížděl mimo silnici, najel do telefonního rozvaděče nebo do keřů. Auto tak dost poničil. Litoměřičtí policisté museli muže pronásledovat, pomáhali jim i kolegové z Mělníka, kteří nakonec zloděje zadrželi.

Hned na místě zjistili, že řidič má platný zákaz řízení všech motorových vozidel a navíc řídil i pod vlivem omamných a psychotropních látek. Navíc to nebyla jeho první trestná činnost.

Mladý muž je teď ve vazbě v Litoměřicích a čeká na soud. Kriminalisté ho obvinili z krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a dalších pěti trestných činů. Za ně mu hrozí až osm let vězení.

Policisté apelují na majitele aut, aby nenechávali klíče, ale ani doklady a další podobné důležité věci v autě, protože právě těchto příležitostí zloději využívají.

Majitelé aut by měli aktivně svá auta chránit – například nechat si nainstalovat do automobilu takzvaný tajný vypínač, který brání nastartování auta. Podobně fungují imobilizéry, které ovládají například vstřikování paliva a podobně.

Možné je také naistalovat si do vozu systémů s vyhledáváním GPS. Auto může být také napojené přímo na bezpečnostní agenturu, která na alarmy z auta dohlíží a komunikuje s majitelem. Tyhle systémy jsou spolehlivé, ale zase jsou velmi nákladné. Jejich pořizovací cena se pohybuje v desítkách tisíc korun.

autor: Lucie Valášková