Zemřel spisovatel a autor manifestu Dva tisíce slov Ludvík Vaculík
Zemřel významný český spisovatel Ludvík Vaculík. Bylo mu 88 let. Rodák z Brumova se proslavil nejen svými knihami, ale také manifestem Dva tisíce slov z roku 1968 a odvážnými vystoupeními i postoji proti komunistickému režimu. Psal také fejetony, za které dostal v roce 2011 Cenu Ferdinanda Peroutky.
Ludvík Vaculík vešel do povědomí čtenářů v 60. letech, a to zejména románem Sekyra, který je inspirován osudy jeho otce.
Z dalších románů spisovatele upoutaly třeba Morčata, Český snář, z pozdějších pak třeba Jak se dělá chlapec nebo Loučení k panně.
Celoživotní láskou Ludvíka Vaculíka byla také moravská lidová hudba – věnoval jí knihu Polepšené pěsničky.
Vedle knih se Ludvík Vaculík věnoval i publicistické činnosti, jeho jméno bylo spojené s Literárními listy a působil třeba i v Československém rozhlase, ve vysílání pro mládež.
Za kritiku vyloučen z KSČ
Pozornost věnoval i politice. Na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů v červnu 1967 prohlásil, že „za dvacet let nebyla u nás vyřešena žádná lidská otázka“. Za tento na svou dobu velice odvážný výrok byl vyloučen z KSČ.
V roce 1968 napsal manifest Dva tisíce slov, ve kterém požadoval změnu poměrů v Československu. „Napsal jsem to podle sebe, a jelikož jsem to psal já, tak jsem to jako literarizoval, protože politický a žurnalistický slovník je mi odporný, a když páni přišli, tak věcně souhlasili, ale formě se podivili,“ vzpomínal Vaculík po letech.
„Podivili“ se nejenom ti, kteří s obsahem souhlasili. Po vydání manifestu se sešla schůze předsednictva a sekretariátu KSČ, která Dva tisíce slov odsoudila jako výzvu, která „se obrací proti novému vedení strany“.