Český rozhlas dnes experimentálně spouští silnější digitální vysílání

6. srpen 2015

Dnes přesně v 11 hodin spustí Český rozhlas experimentální digitální vysílání z žižkovského vysílače v Praze. Oproti dosavadnímu digitálnímu signálu, poskytovanému strahovským i žižkovským vysílačem, je síla nového žižkovského signálu více než stonásobná (20 kW). Vysílání stanic ČRo včetně Radia Wave by tak mělo dosáhnout až k přijímačům 17 % populace České republiky, ale pokud budete mít štěstí, snad se vám ho podaří chytit i dál za hlavním městem. Jediné, co potřebujete na příjem našeho vysílání, je přijímač, který zvládne dekódovat signál DAB+. Přístroje tohoto typu můžete sehnat v prodejnách elektroniky po celé republice a dají se pořídit už za několik stovek korun, nebo je vyhrát dnes a zítra odpoledne v naší soutěži. V dosahu silnějšího signálu pak můžete jednoduše poslouchat naše vysílání, a pokud jste mimo dosah wi-fi, můžete tak ušetřit na poplatcích za data u svých operátorů. Naladit si Wave je tak – zatím alespoň v Čechách – zase o něco jednodušší. Poslechněte si také, co to bude znamenat pro posluchače.

 

Ve čtvrtek spouští Český rozhlas experimentální digitální vysílání 100x silnější, než tomu bylo dosud. Abyste si nás takto mohli naladit, máme pro vás celý týden v soutěžích tato digitální rádia.

Posted by Radio Wave on 3. srpen 2015
  • Bratři Youngové v něm vyrostli a založili kapelu AC/DC, dům omylem zboural developer

    21. únor 2025
    Hlavní zpěvák australských AC/DC Brian Johnson (vlevo) a hlavní kytarista Angus Young

    Rodinný dům, kde bratři Youngovi zakládali hudební skupinu AC/DC, přežil nájezdy fanoušků i desítky let chátrání. Nakonec ho ale srovnal se zemí developer, který neznal jeho historickou a kulturní hodnotu.

    Ve čtvrti Burwood australského Sydney stál nenápadný dům, který se výrazně zapsal do historie rockové hudby. Právě zde vyrůstali bratři Malcolm a Angus Youngovi, zakladatelé AC/DC, spolu se svým bratrem Georgem Youngem, kytaristou kapely The Easybeats. Rodina se sem přistěhovala ze Skotska v roce 1965. Dům se stal kultovním místem fanoušků nejdříve kvůli Georgeovi. Když se The Easybeats proslavili, magazíny zveřejnily jeho adresu a před domem mu začaly postávat stovky mladých fanynek. Dvacet z nich dokonce proniklo dovnitř a v tlačenici pošlapalo malého Anguse.

    Když Youngovi změnili bydliště, dům postupně chátral. V 80. letech se proměnil v nevěstinec, později v lékařskou ordinaci. V roce 2023 ho za 5,8 milionu australských dolarů koupila developerská firma Burwood Square. Letos v lednu ho nechala zbourat, aniž by tušila o jeho kulturním významu.

    „O spojení s AC/DC jsme bohužel nevěděli,“ uvedl generální manažer společnosti. „Byl to šok, zjistili jsme to až po zahájení demolice.“ Na místě teď vyrůstá 50patrový mrakodrap se 120 hotelovými pokoji a 48 byty.

    Zbourání domu vyvolalo mezi fanoušky AC/DC po celém světě vlnu nevole. Mnozí považovali dům za kulturní památku a navrhovali jeho přeměnu na muzeum věnované kapele. Developerská společnost Burwood proto oznámila plány na vytvoření pamětního prostoru pro fanoušky, kde by mohli odkaz AC/DC oslavovat. Městská rada Burwoodu rovněž plánuje uctít památku bratří Youngových prostřednictvím nástěnné malby v blízkosti původního místa domu.

  • Nevšední atrakce, nebo absurdní nápad? Čínští turisté v Japonsku odklízejí sníh a ještě za to platí

    21. únor 2025
    Odhazování sněhu

    Během prázdnin v období čínského Nového roku vycestovalo z pevninské Číny 7,7 milionu lidí. Mezi nejoblíbenější destinace Číňanů se letos zařadilo Japonsko. Počet zájezdů do ostrovní země se oproti loňsku zdvojnásobil. Vedle tradiční nákupní horečky známé jako „bakugai“ si čínští turisté v Japonsku našli novou nečekanou zábavu – odhazování sněhu.

    V jednom z nejzasněženějších měst světa Sapporu na ostrově Hokkaidó chytře využily cestovní agentury zvědavosti turistů. Začaly organizovat zájezdy, na kterých si účastníci mohou vyzkoušet jízdu ve vozidle na odklízení sněhu a také se sami se zapojit do odhrnování. Cena za nevšední zážitek je 250 000 jenů (asi 1 600 USD) pro skupinu až šesti lidí.

    Na sociálních sítích se objevují nadšené reakce čínských turistů, kteří často poprvé v životě drží v ruce hrablo. Místní mají pocity spíše smíšené. „Je to namáhavá práce, ne zábava,“ komentoval například jeden z Japonců na síti X. Jiní ale oceňují nápaditost organizátorů. Protichůdných reakcí se zájezdy za odklízením sněhu nakonec dočkaly i ze strany Číňanů.

    Zatímco někteří čínští komentátoři považují turisty za hloupé, jiní vnímají tuto aktivitu jako zajímavé zpestření dovolené. „Mnoho lidí z jižní Číny nikdy nevidělo sníh. Tento zážitek je osvěžující a zábavný a navíc může sloužit i jako dobré cvičení,“ poznamenal jeden z uživatelů na čínských sociálních sítích.

  • Čínská firma povolila zaměstnancům jen dvouminutové přestávky na toaletu. Po kritice pravidlo zrušila

    20. únor 2025
    Veřejné záchody

    Technologická firma z jižní Číny nařídila zaměstnancům, aby toaletu používali jen v přesně stanovených časech. Opatření zdůvodnila tradiční čínskou medicínou. Po silné kritice pravidlo rychle zrušila.

    Firma Three Brothers Machine Manufacturing Company z čínského města Foshan vyvolala pobouření, když 11. února zavedla přísné časové limity pro návštěvy toalet. Zaměstnanci směli toaletu využít jen v několika krátkých intervalech během dne, jinak měli na vykonání potřeby maximálně dvě minuty.

    Podle společnosti mělo pravidlo zvýšit efektivitu a pracovní morálku a údajně vycházelo z Vnitřního kánonu Žlutého císaře, klasického textu tradiční čínské medicíny.

    Společnost zároveň oznámila, že bude zaměstnance sledovat kamerami a při porušení pravidla jim udělí pokutu 100 jüanů ( v přepočtu asi 320 Kč). Zaměstnanci se zdravotními problémy sice mohli požádat o výjimku, za čas strávený na toaletě jim ale hrozilo snížení platu.

    Právník Chen Shixing označil pravidlo za nelegální, protože ohrožuje zdraví zaměstnanců. Podle čínských zákonů musí být navíc jakékoli změny pracovní doby či podmínek projednány se zaměstnanci nebo jejich zástupci.

    Jakmile se informace dostala na veřejnost, čelila firma silné kritice. „Tohle je směšné! Odvolávají se na starověký text, ale ignorují jeho doporučení ohledně dostatečného odpočinku,“ komentoval například jeden z uživatelů čínských sociálních sítí. Deník Beijing News označil opatření za arogantní a příklad tvrdého, autoritářského přístupu k zaměstnancům. Pod tlakem veřejnosti a pobouřených zaměstnanců firma 13. února oznámila, že pravidlo ruší.

  • Mořské houby, které jedí plast? Havajští vědci našli nové řešení v boji se znečištěním oceánů

    20. únor 2025
    Po odebrání vzorků mořských hub z písku, mořských řas a korálů poblíž havajského ostrova O’ahu zjistili, že více než 60 procent testovaných druhů dokáže požírat polyuretan (ilustrační foto)

    Vědci na Havaji objevili mořské houby, které dokážou požírat plast. Tato novinka by mohla pomoci v boji proti znečištění oceánů, odborníci ale stále upozorňují, že nejdůležitější je především snížit samotnou výrobu plastů.

    Plastový odpad je jednou z největších ekologických hrozeb pro oceány, protože se rozkládá extrémně pomalu. Vědci z Havajské univerzity v Honolulu narazili na nečekané řešení – mořské houby, které si plastem doslova „zpestřují jídelníček.“

    Po odebrání vzorků mořských hub z písku, mořských řas a korálů poblíž havajského ostrova O’ahu zjistili, že více než 60 % testovaných druhů dokáže požírat polyuretan – jeden z nejběžněji používaných plastů. Některé houby navíc během experimentů zvýšily svou „rychlost stravování“ až o 15 % za pouhé tří měsíce.

    Tým nyní zkoumá, zda by se houby daly vyšlechtit tak, aby plast rozkládaly ještě efektivněji. Zároveň hledají další druhy, které by mohly likvidovat i jiné druhy plastového odpadu, které se hůře rozkládají.

    Podle vědců jde o velký krok vpřed, samo o sobě to ale nestačí. „Technologické inovace jsou cenné, neměly by však zastínit nutnost snížit produkci plastů,“ upozorňuje Antaya March z Globalního centra pro nakládání s plasty na univerzitě v Portsmouthu.

    Každý den se do oceánů dostane až osm milionů kusů plastového odpadu. Výsledkem jsou gigantické hromady plovoucího smetí, jako Velká tichomořská odpadková skvrna, která se nachází právě nedaleko Havaje a svou rozlohou trojnásobně přesahuje Francii.

    Plasty přitom obsahují nebezpečné chemikálie a běžně končí i v potravním řetězci. Podle výzkumů má dnes plast v těle každá třetí ryba určená k lidské konzumaci.

    Odborníci proto varují: „Nejúčinnější je zamezit plastům ve vstupu do oceánů. Jakmile jsou ve vodě, je už pozdě.“

    Houby tak mohou být součástí řešení, pokud se ale nezmění náš vztah k plastům, oceány se budou dál plnit odpadem – bez ohledu na to, kolik mikroorganismů ho dokáže strávit.

  • Australští tučňáci se rozcházejí častěji, než byste čekali. A ovlivňuje to celou kolonii

    20. únor 2025
    Tučňák nejmenší

    Rozchod tučňáků nejmenších je důležitá událost – konec soužití páru může nejen ovlivnit celou kolonii, ale také pomoci vědcům předpovědět její budoucnost. Výzkum ukázal, že stabilita páru má větší dopad na úspěšnost rozmnožování než teplota moře nebo potravní návyky.

    Na rozdíl od oblíbeného mýtu o celoživotní věrnosti tučňáků si malí modří tučňáci z Austrálie a Nového Zélandu (česky též tučňáci nejmenší) začínají hledat nového partnera, pokud se jim ve stávajícím svazku nedaří vychovat dostatečný počet mláďat. Podle biologa Richarda Reiny z Monashovy univerzity ale jde o rizikovou strategii – nový partner nemusí být lepší než ten předchozí a páru navíc může trvat i celou sezónu, než se spolu sladí a zahnízdí.

    Tým vědců zkoumal tučňáčí chování na Phillipově ostrově u australského Melbourne po dobu 13 let. Zjistil, že každý rok se rozpadne v průměru čtvrtina párů, přičemž „rozchodovost“ se pohybuje mezi 5 a 33 procenty. Největším překvapením bylo, že čím více rozchodů mezi páry v daném roce proběhlo, tím menší celkový počet mláďat úspěšně opustil hnízdo. Stabilita partnerství se tak ukázala jako spolehlivější ukazatel budoucího úspěchu rozmnožování kolonie než environmentální nebo behaviorální faktory, jako je teplota mořské hladiny nebo potravní návyky. Ty jsou pro budoucí přežití kolonií tučňáků nejmenších ale samozřejmě klíčové.

    Phillipův ostrov je domovem přibližně 30 000 těchto ptáků, kteří jsou sice zatím schopni se přizpůsobovat změnám prostředí, vědci ale varují, že jejich odolnost má své limity. Vody Bassova průlivu, kde loví potravu, se oteplují rychlostí vyšší, než je světový průměr.
    „Nakonec rozhoduje příroda,“ říká odborník Rory Wilson. „Pokud nejsou ryby, je konec.“

  • Lidský gen přiměl myši pískat jinak. Studie může být počátkem řešení logopedických problémů

    19. únor 2025
    Logopedie, výuka výslovnosti, dítě, školák, učitel (ilustrační foto)

    Vývoj lidské řeči byl podle vědců klíčem k našemu přežití. S dávnými počátky mluvené řeči spojuje nová studie konkrétní gen. Budoucí výzkum založený na těchto zjištěních by mohl vést k průlomu v léčbě poruch řeči.

    Řeč nám umožnila sdílet informace, koordinovat činnosti a předávat si znalosti, což nám poskytlo náskok třeba před vyhynulými neandrtálci. Pomoc v novém způsobu komunikace nám podle vědců mohla poskytnout varianta bílkoviny, která se vyskytuje pouze u lidí. Genetická varianta, kterou vědci zkoumali, byla podle autora studie Dr. Roberta Darnella jednou z řady genů, které přispěly ke vzniku Homo sapiens jako dominantního druhu, kterým jsme dnes, píše server ABC News.

    Darnell se studiem proteinu, který se nazývá NOVA1 a má zásadní význam pro vývoj mozku, zabývá od počátku 90. let 20. století. Že by NOVA1 mohl mít vliv na řeč, ho napadlo, když jako neurolog léčil chlapce s jazykovými a pohybovými problémy, který měl jednu funkční kopii tohoto genu. Jiný tým zjistil, že téměř všichni lidé mají verzi genu NOVA1, která se liší od neandrtálců a další vyhynulé skupiny lidí zvané denisované (a také od jiných savců včetně například myší), píše server Nature.

    Vědci nyní použili technologii CRISPR k nahrazení myší verze genu NOVA1 lidskou variantou a otestovali její reálné účinky. U hlodavců se změnily jejich hlasové projevy. Mláďata s lidskou variantou odlišně pištěla, když se k nim přiblížila matka, a dospělí samci vydávali v přítomnosti samic jiné cvrlikání. Darnell dále zmínil, že v obou případech byly myši motivovány k mluvení. S lidskou variantou následně reagovaly jinak, což ilustruje její roli v řeči.

    To, co vědci zjišťují, může jednou pomoci lidem s vadou řeči. Podle Lizy Finestack z Minnesotské univerzity, která se na výzkumu nepodílela, je nová studie dobrým prvním krokem k tomu, abychom se začali zabývat konkrétními geny, které mohou ovlivňovat vývoj řeči a jazyka. Díky genetickým poznatkům by vědci mohli u lidí odhalit problémy s řečí už v útlém věku, a o to dříve tak poskytnout logopedickou péči.

  • „Fuj pocit“ je vztahovým vodítkem i zabijákem. Výzkumníci se zaměřili na fenomén „ick“

    19. únor 2025
    Ilustrační snímek

    Psychologové zřejmě přišli na hlavní spouštěč takzvaného „ick“, tedy nechuti, kterou vnímají především ženy. Výzkumníci z Azusa Pacific University v Kalifornii identifikovali hlášené spouštěče tohoto pocitu a zjišťovali, jak se při nich lidé cítí.

    Termín „ick“ se v posledních letech rozšířil především na sociálních sítích, v popkultuře jde ale už o poměrně zajetý termín. Jedná se o pocit odporu k jednání, vzhledu nebo vlastnostem partnera. Častými spouštěči tohoto pocitu u žen jsou kupříkladu nápadníci, kteří tráví příliš času na sociálních sítích, mají sexistické tendence, snaží se být příliš trendy nebo se chovají trapně na veřejnosti. Vědecký výzkum popsaný na serveru NatGeo tvrdí, že pocit „ick“ souvisí i s biologickým, prvotním instinktem. U několika druhů primátů, včetně člověka, jsou dospělé samice citlivější na nechutnosti než samci.

    Jiný výzkum provedli psychologové z kalifornské univerzity. V počáteční studii nejprve rozpoznávali a třídili „icks“ popisované ve stovce videí na TikToku označených hashtagem #theick. Mezi spouštěcí faktory, na které ženy ve videích upozorňovaly, patřili partneři, kteří se chovali příliš citlivě (např. když muž položil ženě hlavu na rameno), dopustili se domnělého módního přešlapu (když si partner oblékl šortky) nebo byli misogynní.Jak podrobněji popsal Newsweek, na základě těchto pocitů pak byla provedena hlavní část studie, v níž se 125 účastníků podrobilo dotazníku. V něm vědci zjišťovali, zda dotazovaní znají pojem „ick“ a jestli ho někdy pocítili. Poté měli ohodnotit pravděpodobnost, že ick poznají po již identifikovaném spouštěcím chování. Každý z účastníků také odpovídal na otázky hodnotící jeho sklon k pocitu znechucení nebo míru perfekcionismu vůči ostatním a možného grandiózního narcismu, tedy přehnaného pocitu vlastní důležitosti u dominantní osoby, která akorát vyhledává pozornost.

    Tým zjistil, že téměř polovina respondentů zná pojem „ick“, přičemž 64 % z celkového počtu respondentů zažilo tento pocit při seznamování. Výzkumníci poznamenali, že ženy mají tendence tento pocit vnímat intenzivněji než muži. 75 % z nich uvedlo, že tento pocit již někdy pocítilo, zatímco u mužů to bylo 57 %. Toto zjištění jde ruku v ruce s výzkumem, který naznačuje, že ženy mají díky větším rodičovským nákladům tendenci lépe vnímat potenciální neslučitelnost partnerů a vztahová rizika. Výzkumníci dále došli k závěru, že u lidí se sklony k perfekcionismu, narcismu nebo pocitu znechucení existuje větší pravděpodobnost, že se v rámci romantických zájmů tento pocit rovněž dostaví. S tím souvisí i skutečnost, že kromě užitečného instinktivního varování s sebou pocit nechuti přináší i jisté mínusy. „I když ick může lidem pomoci identifikovat potenciální neslučitelnost partnerů, může také vést k příliš striktním standardům a následnému odmítnutí,“ uzavírají vědci ve svém článku.

  • Trump tlačí na rumunské i britské úřady v případu Andrewa Tatea, varují jeho údajné oběti

    19. únor 2025
    Andrew Tate (vpravo) se svým bratrem Tristanem

    Čtyři údajné oběti sexuálního násilí ze strany Andrewa Tatea vyzvaly Spojené státy, aby se nevměšovaly do rumunského trestního řízení. Reagují tím na zprávu, že americký vyslanec požádal o zrušení cestovních omezení pro Andrewa Tatea.

    Administrativa Donalda Trumpa podle Forbes údajně tlačí na Rumunsko, aby zmírnilo cestovní omezení pro kontroverzního influencera Andrewa Tatea, který je v zemi zapleten do několikaletého soudního sporu. Bývalý profesionální kickboxer a jeho bratr Tristan byli v roce 2022 zatčeni a v polovině roku 2023 spolu se dvěma rumunskými ženami obviněni z obchodování s lidmi, znásilnění a vytvoření zločinecké skupiny za účelem sexuálního vykořisťování žen. Bratři, kteří jsou hlasitými stoupenci Trumpa, vinu popírají. Informoval o tom web Forbes.

    O vydání bratrů nyní usiluje Spojené království, kde byl Andrew Tate též obviněn ze sexuálního násilí. Zde ho zažalovaly čtyři ženy, které tvrdí, že byly v letech 2013-2016 sexuálně zneužity a násilně ovládány. Současné informace o zapojení americké vlády do případu Britky rozrušily, jak popsal The Guardian.

    „Jsme nesmírně znepokojeny zprávami, že představitelé administrativy Donalda Trumpa tlačí na rumunské úřady, aby zmírnily cestovní omezení pro Andrewa Tatea a jeho bratra, což by zvýšilo riziko, že se bratři Tateovi budou vyhýbat spravedlnosti nebo uprchnou před úřady v Rumunsku a ve Spojeném království,“ uvedly oběti v prohlášení prostřednictvím svých právníků z kanceláře McCue Jury & Partners. Podle právníka Matthewa Juryho šéf Bílého domu zasahuje do řádného procesu nejen v Rumunsku, ale i ve Spojeném království, kde se na vydání bratří Tateů čeká.

    Podle deníku Financial Times případ bratrů zmínili američtí představitelé minulý týden v telefonickém rozhovoru s rumunskou vládou. Server dále uvedl, že se Trumpův zvláštní vyslanec Richard Grenell setkal s rumunským ministrem zahraničí na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

    Andrew Tate se narodil ve Spojených státech, dětství strávil ve Velké Británii. Výrazněji na sebe bývalý mistr světa v kickboxu upozornil v britské verzi reality show Big Brother. Od té doby získal značnou popularitu na sociálních sítích. Sám sebe označil za misogyna, který je zastáncem mužské nadřazenosti.

  • Německý kandidát na kancléře chce evropské sociální sítě. Máme se zbavit cizího vlivu

    18. únor 2025
    Německý ministr hospodářství Robert Habeck

    Závislost Evropy na Silicon Valley ohrožuje demokracii. Varuje před tím kandidát na kancléře za německé Zelené Robert Habeck. Vyzval Evropskou unii, aby se zbavila závislosti na „technologických oligarších“, jako je Elon Musk. Navrhuje, aby vznikla evropská sociální síť.

    Habeck označil Muskův vliv jako přímé ohrožení evropských hodnot. Uvedl to ve svém projevu v televizních otázkách a odpovědích voličů před nedělními národními volbami. Obvinil majitele sociální sítě X a další americké technologické giganty, že prosazují pokryteckou vizi „svobody slova“, zatímco své obchodní modely a algoritmy střeží přísně jako „státní tajemství“. Informuje o tom Politico.

    Podle Habecka by mělo Německo, nebo celá Evropa mít vlastní komunikační platformu. „Nemůžeme být závislí na čínských algoritmech nebo na krajně pravicových fantaziích Elona Muska, pokud chceme dál budovat naší demokracii,“ uvedl v projevu. Evropa by podle něj měla zpět převzít kontrolu nad svým digitálním prostorem, a to nejen v oblasti sociálních médií, ale ve všech odvětvích, v nichž „kontinent technologicky ztrácí“. Upozornil, že je třeba přijmout opatření během příštích dvou let.

    Kandidát na kancléře není jediný, kdo je mocí technologických gigantů znepokojen. Poslanec Evropského parlamentu za Zelené Sergej Lagodinskij navrhl ještě radikálnější přístup. Podle něj by měla Evropská unie odkoupit stávající platformy. Ve svém politickém memorandu Lagodinskij uvedl, že Evropa musí jednat rozhodně a získat evropské operace TikToku nebo jiných velkých platforem, aby se vymanila z cizí kontroly.