Horké léto v Evropě: v Itálii vysychají jezera, do Německa dorazily bouřky
Sucho a vysoké teploty komplikují život skoro v celé Evropě. Na severu Itálie klesají hladiny jezer. Hrozí, že tamní úřady odstaví zavlažovací systémy. Ve Velké Británii přišla po vedru vlna silných bouřek. Podobně je na tom i část Německa. Vysoké teploty trápí i Poláky. Státní rozvodné sítě oznámily omezení dodávek pro velké odběratele.
„Měli bychom všichni trochu šetřit energií. Hlavně mezi 10. a 15. hodinou,“ vyzývá Poláky premiérka Ewa Kopaczová.
Energetický systém je přetížený a riziko havárie je nejvyšší za posledních třicet let. Na vině jsou zvýšené energetické nároky na chlazení a také nízký stav vody v polských řekách a nádržích. Omezení se týká asi 1600 podniků.
Úřady varují také před zvýšeným nebezpečím lesních požárů.
Itálie se potýká s nedostatkem vody. Na severu země rapidně klesají hladiny velkých jezer. Voda tam ubývá denně o celé centimetry. Italské úřady už proto zvažují, že zakážou zavlažování polí jezerní vodou, která je pro tamní zemědělství zásadní.
Německo naproti tomu zasáhly prudké bouřky s přívalovými lijáky. Nejsilnější bouře byly ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. V okolí Stuttgartu museli na desítkách míst zasahovat hasiči. Blesky totiž způsobovaly požáry.
Meteorologové opět varují před požáry a vysokými teplotami v Česku
Číst článek
Třeba v Ravensburgu déšť ochromil kanalizační systém a ze zatopených ulic voda natekla do sklepů. Na několik hodin ve městě také vypadla elektřina.
Telefonní síť hlásila výpadky a problémy měla i železnice. Například ve Frankfurtu nad Mohanem několik hodin vůbec nefungovala. A to proto, že na mostě přes Mohan vysoké teploty zdeformovaly koleje.
Přeháňky se Německu zřejmě nevyhnou ani v dalších dnech. A podobná předpověď čeká i Velkou Británii. Tamní meteorologové už vydali varování před silnými bouřkami.