Historie a moderní technika. Oprava domu Mikuláše Dačického v Kutné hoře finišuje

10. prosinec 2015

Rekonstrukce rodného domu Mikuláše Dačického z Heslova v centru Kutné Hory jde do finále. Ještě nedávno chátrající objekt na Komenského náměstí získal díky řemeslníkům úplně novou tvář.

„Uvnitř zatím můžeme vidět neomítnuté stěny tvořené starými cihlami a hned vedle moderní schodiště, které má po stranách skleněné průhledné zábradlí. Sklo našlo své místo z části taky na podlahách v prvním patře, odkud je možné dívat se pod nohy, co se zrovna děje pod vámi v přízemí,“ říká redaktor Českého rozhlasu, který už měl možnost si mezi prvními rekonstruovaný dům prohlédnout.

Dům má dvě patra. Jsou tam i dva přednáškové sály, kde jsou zdobné dřevěné stropy. Na druhé straně je tam i moderní prosklené atrium. „Restaurátoři si zkrátka s nadsázkou řečeno s rekonstrukcí pohráli a podle mě se jim práce povedla na jedničku,“ dodává redaktor.

Památkáři považují Dačického dům za jeden z nejvýznamnějších stavebních počinů ve městě. Rodný dům známého bouřliváka, básníka i kronikáře Mikuláše Dačického je významný svým pozdně gotickým jádrem, vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků. Také ty se podařilo díky opravě zvýraznit a obnovit.

Celková dispozice a všechny vnitřní prostory jsou ukázkou typického kutnohorského měšťanského domu. Vůbec k nejcennějším patří zachované sklepy a místnosti v přízemí. „Právě tam se archeologům podařilo odkrýt zbytky původních šestibokých gotických dlaždic s neobvyklými ornamenty, podle kterých nechalo město vyrobit věrohodné kopie, a jednu místnost jimi pak nově dělníci vydláždili,“ upřesňuje redaktor.

Kolaudace bude asi v lednu 2016
Dačického rodný dům dlouhé roky chátral. Už před dvěma lety se dostalo aspoň na střechu, která byla ve špatném stavu. Na zbylé práce ale dlouho chyběly peníze. Až loni se povedlo získat na opravu evropské peníze. Zhruba 80 milionů korun stačilo jak na stavební úpravy, tak i na vybavení, které teď technici začnou do domu vozit.

„Kolaudace by se měla zvládnout někdy kolem 20. ledna, od února bychom v domě měli najít vzdělávací a prezentační centrum kulturního dědictví Unesco. Návštěvníci by tak měli mít možnost seznámit se s posláním této organizace a poznat ty nejznámější památky, a to hlavně ty naše české zapsané na listině přírodního a kulturního dědictví,“ dodává redaktor.

Základem má být moderní technika – třeba různé 3D projekce, animovaný film či dotykové obrazovky. Takže se třeba budete procházet sklepením, stoupnete na obrazovku zabudovanou pod vámi a spustíte tak film například o Kutné Hoře nebo třeba památkách Českého Krumlova.

autor: Michal Trnka