Ozbrojení lupiči z Německa jsou zřejmě teroristé ze zaniklé Frakce Rudé armády

Vyšetřování dvou loňských loupežných přepadení v Německu zavedlo policisty na dávno vychladlou stopu. Pachatelé na útěku zřejmě patří ke kdysi velmi aktivní německé levicové teroristické organizaci Frakce Rudé armády. Ta působila hlavně v 70. a 80. letech v tehdejším Západním Německu a má na svědomí řadu bombových útoků a vražd. Její členové se přitom posledních několik desetiletí skrývali v ilegalitě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie (ilustrační foto)

Německá policie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Tři maskovaní a těžce ozbrojení lidé loni v červnu v dolnosaském Stuhru přepadli auto převážející milion eur. Zablokovali mu cestu svým autem a stříleli po něm z rychlopalných pušek. Do vozu se jim ale nepodařilo vniknout, a tak utekli bez kořisti.

Něco podobného se zopakovalo v prosinci ve Wolfsburgu. Tehdy spolujezdce transportéru chytili a vyhrožovali mu pistolí. Řidič auta ale mezitím s penězi ujel a lupiči znovu utekli.

Frakce Rudé armády vznikla v Západním Německu na přelomu 60. a 70. let z krajně levicového studentského hnutí, sami se označovali za komunistickou partyzánskou skupinu bojující proti imperialismu. Mají na svědomí desítky mrtvých, včetně vysoce postavených představitelů německého průmyslu a finančnictví.

Policisté ale při vyšetřování našli stopy DNA, která podle německých úřadů s velkou pravděpodobností patří třem teroristům Frakce Rudé armády hledaným přes 20 let: 57leté Daniele Kletteové, 61letému Ernst-Volekerovi Staubemu a 47letému Burkhardu Garwegovi.

Teroristické pozadí útoků nicméně státní zastupitelství vylučuje. Odborník na terorismus a současně syn jedné z obětí RAF Patrick von Braunmühl německé televizi N24 řekl, že celý případ zahaluje mnoho nejasností.

Také jemu se zdá teroristické pozadí nepravděpodobné, stejně jako to, že by někdo RAF kopíroval. Připomněl, že skupinu sami členové v roce 1998 rozpustili. Pravděpodobný scénář je podle něj takový, že se prostřednictvím loupežných přepadení snaží bývalí členové RAF financovat svůj život na útěku.

Braunmühl nicméně kritizuje německé úřady za to, že se jim některé zločiny RAF dosud nepodařilo vysvětlit.

Viktor Daněk, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme