Exekutor nesmí zabavit snubní prsten, postel, ani ledničku

Největší audioportál na českém internetu

Mgr. Petra Holečková z Poradny při finanční tísni o.p.s. v Ústí nad Labem | Foto: Eva Bucharová, Český rozhlas

Exekutor nově nesmí zabavit snubní prsten, postel ani ledničku

Od září minulého roku nemá exekutor právo zabavit při exekuci věci jako je např. skříň, lednička, pračka, postel a třeba ani studijní pomůcky. Nově není možné ani postihovat mzdu manželky pro dluhy manžela a obráceně.

Od podzimu roku 2015 platí nový zákon, který stanoví, jaké věci nemůže exekutor zabavit. „Jde o věci, které jsou součástí běžného vybavení domácnosti, například kuchyňská linka, oděvy, pračka nebo lednička,“ vysvětluje Mgr. Petra Holečková z Poradny při finanční tísni o.p.s. v Ústí nad Labem.

K exekucím nejčastěji dochází, když se spotřebitelé ocitnou v dluhové pasti, ale jsou i jiné případy.

„Nejčastěji se lidé dostávají do dluhů půjčkami od bankovních domů, kvůli nezaplaceným pokutám v prostředcích hromadné dopravy nebo nedoplatkům u telefonních operátorů“, popisuje Mgr. Petra Holečková z Poradny při finanční tísni o.p.s. v Ústí nad Labem. „Když dlužník nereaguje na upomínky, obdrží předžalobní výzvu (v té je uvedeno, do kdy musí dluh uhradit), dále pak žalobu – v ní může být soudem stanovený splátkový kalendář. Pak teprve následuje exekuce,“ doplňuje.

Po obdržení oznámení o návštěvě exekutora má dlužník následujících 30 dní šanci svůj dluh uhradit. A to včetně úroků, soudních poplatků i poplatků exekučního řízení. Přesné datum návštěvy exekutora nemusí dlužník znát.

„Pro řadu lidí jsou velmi lákavé internetové půjčky“, varuje Petra Holečková, „stačí jim k tomu jen mobil, občanský průkaz a internetový účet. Ale pozor, při půjčce pouhých tří tisíc korun musíte do 30 dnů uhradit čtyři a půl tisíce, což je v přepočtu až tisíciprocentní roční úrok.“

Poslechněte si záznam rozhovoru moderátorky Evy Bucharové s Mgr. Petrou Holečkovou a dozvíte se více. Příjemný poslech přeje Český rozhlas Sever!