Europarlament se kvůli britskému referendu mimořádně sejde v úterý
Evropský parlament se v úterý dopoledne mimořádně sejde kvůli britskému rozhodnutí odejít z Evropské unie. Novinářům to po ranním jednání šéfů parlamentních frakcí řekl předseda EP Martin Schulz. Už zítra se kvůli brexitu sejdou v Berlíně ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství - Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska.
Europoslanci by v úterý měli přijmout rezoluci, která výsledek hlasování zhodnotí a popíše nutné další kroky evropských institucí a samotného europarlamentu, vysvětlil Martin Schulz.
Dnes dopoledne ho ještě čeká právě jednání s šéfy dalších institucí EU - předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem a premiérem předsednického nizozemska Markem Ruttem.
"Postoj europarlamentu je zcela jasný. Z rozhodnutí (Britů) jsme velmi smutní, ale je to projev suverénní vůle britských voličů," řekl novinářům Schulz. Jde podle něj o složitou situaci jak pro Británii, tak pro ostatní země EU.
For 40 yrs #UK relation with #EU was ambiguous. Now it's clear. Will of voters must be respected. Now need speedy & clear exit negotiation
— EP President (@EP_President) 24. června 2016
Je třeba z právního a procedurálního hlediska vyhodnotit, jaké přesně budou další kroky, poznamenal šéf europarlamentu s tím, že podle příslušného článku unijní smlouvy je parlament součástí dění a hodlá být jeho aktivním účastníkem.
"V europarlamentu jsme připraveni přispět ke konstruktivnímu procesu," dodal Schulz.
Schůzka zakládající šestky v Berlíně
V Berlíně se v sobotu sejdou ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství - Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska. Oznámilo to německé ministerstvo zahraničí, jehož šéf Frank-Walter Steinmeier své kolegy do Berlína pozval.
Ještě ve čtvrtek přitom německá kancléřka Angela Merkelová mluvila o tom, že o dopadech referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by měly jednat všechny unijní země společně, a že nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států.
