Miny, tunely a dětští vyzvědači. Islámský stát se chystá na bitvu o irácký Mosul

13. říjen 2016

Zatímco syrské Aleppo je neustále terčem brutálních úderů a dějištěm střetu „všech se všemi“, na obzoru je další bitva s nepředvídatelnými důsledky – boj o irácký Mosul. Džihádisté už tam nastražili miny, vykopali tunely a naverbovali dětské vyzvědače. Tak – s odvoláním na irácké a americké zdroje – popisuje agentura Reuters přípravu bojovníků takzvaného Islámského státu na očekávanou ofenzivu, která je má vyhnat z jejich dosavadní bašty v druhém největším iráckém městě.

Před dvěma lety džihádisté vtrhli do Mosulu, kde se nesetkali s téměř žádným odporem. A teď zaminovávají mosty, chystají pumové atentáty a také sebevražedné atentátníky. A zostřují dohled nad veškerým děním ve městě, uvádí Reuters s poukazem na očitá svědectví lidí v Mosulu, s nimiž agentura mluvila telefonicky či prostřednictvím sociálních sítí.

„Bojovníci Islámského státu jsou také mnohem opatrnější než dříve. Holí si plnovousy, aby splynuli s obyvateli. Často mění svá velitelská stanoviště a hrozí smrtí všem, kdo se jen zmíní o ‚osvobození‘ Mosulu,“ informuje bývalý irácký ministr zahraničí a financí Hošjar Zibarí, Kurd, který je se situací v Mosulu detailně obeznámen.

Jiná svědectví líčí, že radikálové budují betonové zátarasy v okolí důležitých budov. Vykopali také kolem města příkopy, které mají být naplněny hořící ropou, což by mělo zkomplikovat hlavně letecké údery iráckých a koaličních sil.

Osmileté děti verbované teroristy. S nožem v ruce jsou vyslány pro informace

V mosulských ulicích jsou vidět i osmileté děti, často s pistolemi a noži. Dostaly prý za úkol získávat informace o obyvatelích města a předávat je bojovníkům Islámského státu. „Pohled na to, jak se z mosulských dětí stávají budoucí teroristé, je srdcervoucí. Řekl jsem svému sedmiletému synovi vše o autismu a poučil ho, aby se vyhnul naverbování tím, že bude předstírat duševní chorobu,“ cituje agentura Reuters jednoho z mosulských obyvatel.

Humanitární organizace mezitím vyjadřují obavy nad tím, že v bitvě, jejíž podoba nabývá stále konkrétnějších obrysů, může zahynout velké množství civilistů. „Očekáváme, že během prvních dvou týdnů bojů uprchne z města až 200 tisíc lidí,“ říká Lise Grandeová, koordinátorka OSN pro Irák.

Plánovaný koaliční útok je součástí společné operace, která by měla vyhnat islamisty z jimi zabraných území v Sýrii, Iráku a Libyi. Radikálové už ztratili kontrolu nad iráckými městy Fallúdža a Ramádí a očekává se, že se budou v Mosulu zuřivě bránit. Bez ohledu na civilisty – varuje agentura Reuters.

autor: smi

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.