Maďarské referendum. Rouček: Je to čirý populismus, EU to neohrozí. Zahradil: Současný systém je nepřijatelný

14. říjen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Pro a proti | Foto: Český rozhlas

Jak vážnou ránu zasadilo maďarské referendum o imigračních kvótách plánům evropské komise, že mezi členské státy přerozdělí 160 tisíc uprchlíků?

Jak vážnou ránu zasadilo maďarské referendum o imigračních kvótách plánům evropské komise, že mezi členské státy přerozdělí 160 tisíc uprchlíků? A hrozí konec Evropské unie, jak před pár dny varoval předseda Evropské komise Jean Claude Juncker? O tom v pořadu Pro a proti diskutují europoslanec za ODS Jan Zahradil a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček z ČSSD.

Maďarské referendum a jeho následky

„Maďarské referendum je čistě populistická záležitost určená dovnitř Maďarska. Konec Evropské Unie to rozhodně znamenat nebude," myslí si Libor Rouček. „Byl bych rád kdyby referendum znamenalo konec pana Junckera v čele Evropské Unie, což se bohužel asi nestane. V každém případě je to signál, že ten systém redistribuce uprchlíků, tak jak ho vymyslela Evropská komise, je nadále nepřijatelný," říká Jan Zahradil.


Začínám být alergický na slovo solidarita v této souvislosti. Zavání mi to morálním vydíráním Jan Zahradil


Uprchlické kvóty nemohou fungovat, protože jsem to sám zažil. Sám jsem byl uprchlík a nechtěl jsem žít někde ve Finsku nebo Portugalsku. Chtěl jsem žít v zemích, které jsou kulturně blízké, kde znám jazyk. Tak uvažuje každý uprchlík. Proto byl ten systém kvót chybný Libor Rouček

Evropa před zkouškou, či před rozpadem?

Podle Libora Roučka Evropská unie pouze prochází další zkouškou v níž nakonec obstojí. „Evropská komise prochází různými krizemi. Byla zde finanční krize, uprchlická krize, je zde brexit. V žádném případě se ale nejedná o nějaký konec. Máme zde 27 států, většina z nich nechce rozpad Evropské unie. Eveopská unie tu zůstává a my musíme být plnoprávnými, zodpovědnými a solidárními členy. Musíme společně hledat řešení. Nestačí dělat populistická referenda doma kvůli své domácí situaci." To europoslanec Jan Zahradil si přeje především výraznou změnu podoby evropského společenství. „My si nepřejeme žádný chaotický rozpad Evropské unie, my chceme jinou Evropskou unii. Pružnou, vícerychlostní, která nebude své členy nutit k integraci za každou cenu. To ale naráží na generaci politiků pana Junckera."

Jak dál?

Logicky se tedy nabízí otázka, jak bude dál pokračovat evropský integrační proces. Podle Jana Zahradila je především čas na zcela zásadní reformu. „Měli bychom otevřít evropské smlouvy. Mimo jiné po obrovském políčku v případě brexitu. Chtěl bych, aby česká vláda vyjednala pro Českou republiku trvalé výjimky z azylové politiky i eurozóny. Moje představu je nová právní úprava celého fungování Evropské unie. Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček si myslí, že je to utopie. „Nová právní úprava je nemožná. Jak vidíme, máme názory federalistické, máme názory euroskeptické. Když se otevřou smlouvy, na ničem se neshodneme," uzavírá Libor Rouček.

autoři: Renata Kalenská , Martin Ocknecht

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.