Německé opoziční CDU a CSU představily svůj volební program

14. červenec 2005

Za jedno z největších a nejzávažnějších témat Němci v současnosti považují problém nezaměstnanosti - připomeňme, že v červnu bylo ve Spolkové republice podle statistik bez práce 4,7 (desetin) milionů lidí. Palčivosti tohoto problému jsou si samozřejmě vědomi také politici - a předhánějí se v návrzích řešení, jak zaručeně vytvořit nová pracovní místa.

Nejnověji přišly s plánem, jak snížit nezaměstnanost, opoziční CDU a CSU. V pondělí totiž v Berlíně předsedové obou stran Angela Merkelová a Edmund Stoiber představili svůj společný program pro očekávané předčasné parlamentní volby, které by se měly konat 18. září. A jedním z jeho hlavních bodů je zvýšení daně z přidané hodnoty ze současných 16 na 18 procent. Unionističtí vůdcové se zdají být pevně přesvědčeni o tom, že právě tento krok v Německu vytvoří pracovní místa. Příjmy z navýšení této nepřímé daně totiž hodlají využít ke snížení vedlejších nákladů na pracovní sílu - především příspěvků na pojištění v nezaměstnanosti.

Kromě toho mají Němci v případě vítězství Křesťansko demokratické a Křesťansko sociální unie počítat s tím, že by se od roku 2007 měla snížit daň z příjmu - zároveň by však mělo dojít ke krácení příspěvků na dopravu do zaměstnání a zavedena by měla být povinnost platit daně i z příplatků za práci ve svátky a v noci. Zvyšovat věk pro odchod do důchodu CDU a CSU zatím nehodlají.

Podle logiky pomalu ale jistě začínajícího předvolebního boje celkem nepřekvapuje, že představitelé vládních sociálních demokratů podrobili program opozičních unionistických stran ostré kritice. Kancléř Gerhard Schröder ho označil jako sociálně nespravedlivý a "nepřátelský vůči konjunktuře." Podle předsedy SPD Franze Münteferinga je program opozice nepravdivý, analýza opozičních expertů opozice nejasná a instrumenty, jak program realizovat v praxi všechno jiné, jen ne sociální. "S Merkelovou bude v Německu zima," citovala Münteferinga agentura AP.

Na nesouhlas však CDU a CSU se svým volebním programem narazily také u FDP - tedy u svého potenciálního koaličního partnera. Místopředseda této strany Rainer Brüderle se pro včerejší vydání deníku Kölner Stadt-Anzeiger vyslovil proti jakémukoliv zvyšování daní a dodal: "Unionistické strany v současnosti působí dojmem unaveného obra." A kritiku vyvolal v pondělí představený program také mezi členy CDU v nových spolkových zemích - zejména potom jeho pasáž o krácení příspěvků na dojíždění do práce.

Místopředsedu sociálně demokratické frakce v Bundestagu Ludwiga Stieglera však ve volebním programu CDU a CSU iritovalo něco jiného - a sice slogan "Sociální je to, co vytváří práci." Jak řekl Stiegler v úterý novinářům v Berlíně, napadá ho při čtení tohoto sloganu nechvalně proslulá věta "Arbeit macht frei" - která byla nadepsána mimo jiné na vstupní bráně do koncentračního tábora v Osvětimi. Pokud chtěl tento bavorský politik svým výrokem vyvolat bouři nevole, nebo chtěl, aby se jeho jméno alespoň na den dostalo do palcových titulků na prvních stránkách novin, pak mohl být spokojen: podařilo se mu rozhodně obojí. Pod tlakem kritiky ze strany unionistických stran, Ústřední rady židů v Německu i nejvyšších představitelů své vlastní strany, SPD, ale Stiegler včera nakonec kapituloval a za své přirovnání sloganu CDU k nacistickému heslu se omluvil.

autor: Šárka Daňková