Na návštěvě v rodném domě Mustafy Atatürka v Soluni

Tato prázdninová pohlednice přišla od Pavla Nováka z řecké Soluně. Píše se na ní ale nikoli o Řecku, ale o zakladateli novodobého tureckého státu Mustafovi Kemalu Atatürkovi, který se v Soluni narodil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atatürkův dům v Soluni

Atatürkův dům v Soluni | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Tady je místnost, kde se prezident Atatürk narodil. To je zvláštní místo. Tady je židle, na které sedával u stolu, když studoval, a na stěnách jsou jeho fotografie." Ukazuje mi studentka zdravotní školy v Izmiru Sevil Hamaratová pokoj s červeným kobercem s modrými vzory, bílými záclonami a krémovými závěry na oknech. V jejím hlase je cítit skoro posvátná úcta k zakladateli sekulárního tureckého státu.

Proč mne rodným domem Mustafy Kemala Atatürka provádí právě tato dívka? Protože když jsem přišel k budově tureckého generálního konzulátu, v jehož zahradě dům stojí, ukázal pas a dostal se do muzea, byla tam paní průvodkyně, které byly všechny jazyky kromě mateřské turečtiny cizí. A jelikož já turecky neumím ani Dobrý den, hrozilo, že se na sebe budeme jen usmívat a krčit rameny.

Vyběhl jsem tedy před dům a zastavil odcházející výpravu pohledných Turkyň. "Umí některá z vás anglicky nebo německy?" ptal jsem se s výrazem zoufalství ve tváři. Sevil ovládá angličtinu, a tak řekla, že kolegyně dohoní a vydá se zpět do slavného domu s jedním docela neznámým Čechem.

"Půjdeme tedy nahoru do patra, ano? Tam jsou hlavní místnosti," pobídla mne Sevil. "Tohle je hlavní obývací pokoj v domě," ukázala do místnosti s křesly a lenoškami. Na podlaze byl už poněkud ošoupaný koberec s orientálními vzory a uprostřed velká nádoba na přípravu čaje - turecký samovar. Nábytek rodina Atatürkových opravdu používala. Vedle byla kuchyně s glazurovanými nádobami a pecí. Všude visely Atatürkovi fotografie.

Nakonec jsme otevřeli dveře na protější straně chodby. Tam byla koupelna. Stěny natřené asi do 2 metrů bleděmodrým emailem a úplně na konci kamenná výlevka tehdy už s výkřikem přepychu - mosazným kohoutkem. Vedle byla místnůstka, kde jsme naši prohlídku ukončili. Na konci úzké chodbičky byl mramorový turecký záchod.

Pokud se budete chtít v Soluni do rodného domu otce tureckého státu jít podívat, jděte od hlavního chrámu Agiu Dimitriu hlavní ulicí směrem na východ asi půl kilometru. Až uvidíte tureckou vlajku, jste na místě.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme