Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Senát vrátil zákon, který se snaží upravit poplatky ve zdravotnictví sněmovně. Nesouhlasil totiž s jejich úplným zrušením. Poslanci tak dostanou na stůl kompromis, který vyjednala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová a Senát mu dal ve středu zelenou.
Kompromis - co se týče poplatků ve zdravotnictví - prošel Senátem. Jde o návrh ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové. Poplatky se tak vrací do sněmovny, kde o nich definitivně rozhodnou poslanci.
Ministryně zdravotnictví, senátorka Daniela Filipiová, po hlasování zdůraznila, že změny jsou výsledkem velkého kompromisu. Norma nyní předpokládá, že poplatky u lékaře by mohly už od 1. dubna přestat platit děti do 18 let. Ochranný limit na výdaje ve zdravotnictví by jim i seniorům nad 65 let měl klesnout na polovinu, tedy na 2 500 korun.
Sociální demokracie nicméně původně stála o to, aby se poplatky zrušily úplně. Podle poslance Davida Ratha bude tedy ČSSD usilovat o totéž i ve sněmovně: "Určitá šance získat 101 hlasů na ten náš původní návrh, tedy zrušení všech poplatků stále existuje. A teprve, pokud bychom neuspěli, nezískali v Poslanecké sněmovně 101 hlasů, tak pak je možné uvažovat o dalších krocích, včetně hlasování o nedůvěře vládě Mirka Topolánka."
Zrušení poplatků odhlasovala v prosinci Poslanecká sněmovna . Pro zrušení tehdy bylo 97 ze 104 poslanců, kteří hlasovali. Ruku pro zvedli všichni přítomní sociální demokraté a komunisté, přidal se k nim i bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý.Valná většina koaličních zákonodárců se hlasování nezúčastnila, několik bylo proti. Zdržel se jen lidovec Ludvík Hovorka.