Česko svolává na 1. březen mimořádný summit evropských lídrů
Hloubka finanční a hospodářské krize překonává všechna očekávání. Státy Evropské unie proti ní musí bojovat společně. Na schůzce v Bruselu to zdůraznili český premiér Mirek Topolánek a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. České předsednictví Unie proto na 1. března svolalo mimořádný summit evropských lídrů.
Premiér Topolánek prezentoval principy, které na něm chce hájit: "Léčení krize přece nespočívá v tom, aby jednotlivé země šly proti pravidlům, na kterých Evropská unie stojí. A my v této pozici, české předsednictví, možná pro některé překvapivě, možná se to některým nelíbí, budeme stát na straně dodržování pravidel, dodržování toho, na čem Evropská unie stojí a na čem i den poté, až ta krize skončí, musí stát nadále," zdůraznil český premiér.
Lídři členských zemí sedmadvacítky se na schůzce 1. března mají dohodnout na společném boji s krizí. Pokud by státy uzavřely své trhy před cizí konkurencí, mohlo by to podle Topolánka ohrozit samu podstatu integrace.
Obavy českého premiéra sdílí i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Také on varuje před hospodářským ochranářstvím: "Na všechny upřímně apeluji: Nehrajte si na osamocené rytíře. Nepostupujte osamoceně. Pro Evropu by to znamenalo tragédii."
Na summitu 1. března má Evropa zhodnotit záchranné ekonomické plány jednotlivých zemí a uvést je do souladu. Má také hledat nástroje na očištění bank od špatných aktiv. Kvůli nim jsou banky ve velkých ztrátách a neposkytují úvěry podnikům.
Další mimořádný summit unie chce české předsednictví svolat na květen; měl by se zabývat rostoucí nezaměstnaností. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zdůraznil, že snaha o záchranu pracovních míst musí být prvním zájmem Unie.