Pražský Vyšehrad ovládne masopust

Je únor, a to je doba, kdy ve většině českých měst i menších obcí každoročně ožívá stovky let stará tradice - masopustní slavnosti. Jejich podoba se může místo od místa lišit, ale co na nich takřka nikdy nechybí jsou tradiční masky, hudba, tanec a samozřejmě spousta dobrého jídla. To vše bude možné zažít a vidět tuto sobotu také na pražském Vyšehradě, kde se uskuteční již druhé masopustní VyšeHrátky.

Program VyšeHrátek aneb Masopustního veselí, jak zní jejich celý název, zahájí jednu hodinu po poledni loutkové divadlo Zazar, které představí pohádku Papírová princezna a Little Sea. Od 14 hodin se pak naplno rozjede ta pravá masopustní veselice, jež láká na spoustu zábavy, her i lákavých dobrůtek. "Kromě tradičních stanovišť, kde si budou moci návštěvníci něco vyrobit, dozvědět se o tradicích Masopustu nebo se výtvarně vyřádit, bude součástí programu disciplína Hod prasečí hlavou a Hod jelitem," nastiňuje Magdalena Smotlachová z pořadatelského Studia Damúza. Návštěvníci podle ní o nic nepřijdou ani kdyby letos VyšeHrátkám nepřálo počasí - jejich dějiště se pouze přesune do Starého purkrabství.

Zářijové VyšeHrátky byly plné barev

Maminky skákaly jako o život...

Jak už to při podobných akcích bývá, celé odpoledne bude patřit především dětem. Organizátoři ale nezapomínají ani na jejich dospělý doprovod. "Program VyšeHrátek se vždy snaží svými aktivitami oslovit celou rodinu, přejeme si, aby si taťkové a mamky se svými dětmi program užili společně, a ne jen odložili své ratolesti do přítmí divadelního hlediště. Loni na březnovém programu jsme viděli, jak se tatínkové dojali nad hrou s obručí a maminky skákaly gumu jako o život..." vzpomíná Smotlachová.

VyšeHrátky 2008

VyšeHrátky, Komenský a Evropská unie

Přestože masopustní rej se v rámci VyšeHrátek koná teprve podruhé, jejich kořeny sahají o něco dále. Ty úplně první se uskutečnily již v roce 2004. "Od začátku se experimentovalo s divadelně-nedivadelním prostorem, loutkou, experimentem a výtvarnými složkami a postupně z toho, přirozeným vývojem, vznikl interaktivní program pro děti a jejich rodiče," říká Smotlachová a dodává: "Obecně se VyšeHrátky snaží jít proti proudu většinové zábavy, která je teď i dětem všude nucena..." VyšeHrátky se konaly nejprve jednou a poté i několikrát ročně, přičemž byly vždy spojeny s nějakou událostí, konkrétním (často historickým či kulturním) tématem a nebo svátkem - například ty zatím poslední se nesly v adventním duchu. "Letos v červnu se budou VyšeHrátky konat v rámci předsednictví ČR Evropské unii. Odpoledne tak bude věnované J. A. Komenskému a cestování po městech Paříž-Praha-Stockholm, který od nás štafetu přebírá," prozrazuje Smotlachová. Další díl VyšeHrátek je pak naplánován na říjen. Vedle tradičního místa konání, které také částečně propůjčilo VyšeHrátkám svůj název (NKP Vyšehrad je zároveň i jejich spolupořadatelem), jsou pro tuto akci typické také její originální plakáty, jež ji propagují. Jejich autorem je mladý, ale nikoli neznámý výtvarník a grafik Jaromír Plachý.

Webové stránky akce

autor: Lucie Černá