Od řádění ničivého cyklonu Nargis v Barmě uplynul rok
Rok po řádění cyklonu Nargis zůstává 60 procent postižených Barmánců bez střechy nad hlavou. Přírodní katastrofa si vyžádala 200 tisíc obětí, další statisíce lidí v Irrawadské deltě zůstávají odkázány na humanitární pomoc, vládnoucí vojenská junta její distribuci ale stále ztěžuje. Lidem kromě nových domovů tak chybějí i peníze na živobytí.
Bogalay, Paphon, Labutta - města v Irrawadské deltě, do začátku května loňského roku plná života. Po úderu cyklonu Nargis zůstala jen spoušť. Až 95 procent jejich obyvatel zahynulo a ti, co přežili, dlouho marně čekali na pomoc.
"Vláda nám nic nedala, nechala nás napospas. Za celý rok tady nikdo nebyl. Kdybychom nedostali potraviny a peníze od zahraničních organizací, nevím, jak bychom přežili,"
říká 49letý vesničan Soetu.
Humanitární organizace se v uplynulých měsících zaměřily hlavně na zajištění pitné vody, jak ale dodává Kerren Hedluntová z Koordinačního centra pro rozdělování humanitární pomoci, v mnoha oblastech se to nepodařilo.
"Nedokázali jsme to kvůli nedostatku prostředků a restrikcím i překážkám ze strany vládnoucí junty. Většina postižených proto stále přežívá pod plachtami a první silný vítr jim pochopitelně vše odnese."
K tématu si můžete také přečíst:
Barmská junta mohla zachránit desetitisíce životů, zazlívají jí Američané
Barma se po cyklonu konečně otvírá zahraniční pomoci
Opozice v Barmě vyzývá svět k zaslání pomoci i bez souhlasu junty
Barmská junta dál odmítá zahraniční humanitární pracovníky
Přes milion Barmánců potřebuje okamžitou pomoc
Barmská junta nechce na své území pustit americkou pomoc
Obětí cyklonu v Barmě může být podle diplomatů až 100 tisíc
Záchranářské operace v Barmě ztěžuje vojenská junta
Cyklon Nargis si možná vyžádal až 22 000 obětí na životech
Nejméně 350 obětí tropického cyklonu Nargis v Barmě