Výzkum pro ČTÚ: satelitní televizi má pětina lidí
Český telekomunikační úřad si nechal u agentury STEM vypracovat průzkum, který zjišťoval, jakým způsobem obyvatelé České republiky přijímají televizní signál. Z výsledků vyplynulo, že 37 procent domácností používá společnou televizní anténu, 20 procent spoléhá na satelit a kabelovou televizi preferuje 18 procent domácností. Ze vzduchu přes anténu přijímá vysílání 38 % domácností, novinku v podobě IPTV využívají 2 procenta domácností.
"Průzkum byl proveden na 1800 respondentech," uvedl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák při pondělním setkání s novináři. Oproti březnu 2009 se pokrytí území a obyvatel signálem sítí zemského digitálního televizního vysílání zvýšilo zejména u sítě 1 (programy České televize a Českého rozhlasu). Zatímco na jaře ji mohlo přijímat 61,5 % obyvatel, k 15. září už to bylo 78,7 procenta.
U sítě 2 (soukromé stanice) stouplo pokrytí z 53 procent na 63,8 % obyvatelstva. Třetí síť (také soukromé stanice) pokrývá nyní 51,8 % oproti březnovým 45,9 %. Poslední čtvrtá síť (testovací programy) zůstává na 26,6 procent obyvatel.
V pokrytých oblastech nejvíce diváků naladí první a druhou síť (59,8 % obyvatel). O osm procent lidí méně naladí tři sítě. Pouze jedinou, a sice tu veřejnoprávní, má k dispozici 18,6 % obyvatel. Vyplývá to z vyhodnocení ČTÚ, platného k 15. září 2009.
Stagnace sítě 4 je podle Dvořáka způsobena nedostatkem provozovatelů vysílání s licencí. Vážně ohrožena je i síť 3, a to zejména kvůli televizi Óčko, která se o prázdninách z pozemního digitálního vysílání rozhodla odejít.
Velká část obyvatel může souběžně sledovat první program České televize analogově i digitálně (konkrétně 78,3 procenta obyvatel), Novu může takto vidět 63,2 procent obyvatel a Primu 43,1 procent obyvatel. Jen 17,3 % obyvatel nemá k dispozici vůbec žádné digitální vysílání.
Tendr na digitální rozhlas
Zřejmě na přelomu září a října Český telekomunikační úřad vyhlásí výběrové řízení na provozovatele sítě rozhlasového digitálního vysílání a multimediálních aplikací. "Počítáme s tím, že řízení vypíšeme v nejbližších týdnech," uvedl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Výběrové řízení bude vypsáno na jednu celoplošnou T-DAB síť v L-bandu. "Vítěz by měl být znám do konce roku," řekl Dvořák s tím, že licence bude platit 10 let.
Provozovatel sítě bude muset zahájit vysílání buď do šesti měsíců od uzavření smlouvy s provozovatelem vysílání, nebo do dvou let od udělení licence. ČTÚ bude moci kmitočtový příděl při nesplnění podmínek odebrat. Zatím není jasné, kolik bude v celoplošné síti stanic.