Otisky prstů bezkontaktně

Nová metoda snímání otisků prstů umí vytvořit prostorový obraz papilárních linií. Oproti klasickému sběru otisků prstů zamezí chybám a nepřesnostem. A funguje na dálku, bezkontaktně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D skener prstů snímá otisky bezkontaktně

3D skener prstů snímá otisky bezkontaktně | Foto: Yongchang Wang, University of Kentucky

Klasické snímání a analýza otisků prstů (daktyloskopie) kdysi způsobily revoluci v kriminalistice. Tato metoda je také součástí řady moderních bezpečnostních technologií, které chrání předměty, budovy, místnosti i data před neautorizovaným přístupem. V současnosti se vyvíjí další rozvinutí této metody. Nové snímání otisků bude bezkontaktní a bude pracovat s prostorovou informací o prstech osob.

Tato metoda je vlastně analogická s novými filmařskými postupy, které digitálně snímají herce, tvar jejich těla i jejich pohyby (jako např. motion capture, universal capture). S touto digitální informací lze pak dále pracovat, samozřejmě s pomocí počítačů. Prostorové mapování prstů se týká jen velmi malé a specifické části těla a je mnohem podrobnější.

Novou metodu vyvíjejí na Univerzitě v Kentucky. Zdroj zeleného světla vysílá směrem k prstům obrazec, který obsahuje systém pravidelných rovnoběžných čar. Když se tento obrazec dotkne prstů, je jeho zpětný odraz lokálně zdeformován úměrně "topografii" či morfologii v přesně daném místě prstu.

Obličejový "motion capture" | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Mounirzok

Počítač z tohoto měření velmi rychle zrekonstruuje 3D obraz jemných struktur prstu. Vykreslí tedy detailní obraz miniaturních "horstev a údolíček", které odpovídají papilárním liniím na prstech.

Prostorové snímání je přesnější identifikace i než klasický sken prstu, který zaznamenává v podstatě jen povrchovou 2D informaci. Ta neobsahuje žádné údaje o výškové složce. Klasický kontaktní sken (otisk) bývá také různě zdeformován, kvůli stačování či otáčení prstu na skleněné destičce.

3D otisk prstu, otisk se zvýrazněními papilárními liniemi, výřez otisku a jeho prostorové natočení | Foto: Yongchang Wang, University of Kentucky

Nová metoda má být navíc rychlejší - zatímco klasické sejmutí otisků ze všech deseti prstů trvá nejméně desítky sekund až několik minut, prostorová metoda to zvládne za několik sekund. Skenování provádí celkem obyčejná digitální kamera s kvalitou 1,4 megapixelu, přičemž délce 2,5 centimetru, tedy jednomu palci, odpovídá asi 1000 pixelů. Rozlišovací schopnost nové metody je asi 2x lepší než u metod dnešních, které používá např. FBI. Snímání otisků je možné provádět v podstatě "na dálku". Komerční realizací technologie byla pověřena firma FlashScan3D.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme