Tenkrát na Východě: líbající se politici i bujaré silvestry
Fotografickou výstavu Tenkrát na Východě, kterou můžete v těchto dnech vidět v pražském domě U Kamenného zvonu, snad ani nemohla Galerie hl. m. Prahy načasovat lépe než na dobu, kdy si připomínáme 20. výročí pádu komunismu. Jak už totiž název expozice napovídá, její návštěvníci se prostřednictvím dobových fotografií vrátí do časů, kdy Československo bylo zdánlivě neodlučitelnou součástí tak zvaného východního bloku...
Výstava Tenkrát na Východě s podtitulem "Češi očima fotografů 1948 - 1989" kompiluje několik desítek fotografií, které z různých úhlů pohledu ilustrují slavné, dobově příznačné, ale také třeba i zcela soukromé okamžiky života lidí žijících pod vládou jedné strany. Ačkoli tato výstava nemá být podle slov jejího kurátora Vladimíra Birguse "pohledem na dějiny české fotografie, ani historickým pohledem na vývoj českých zemí od roku 1948 do roku 1989", je možná nechtěným, zato však značně působivým důsledkem, že oba tyto pohledy naopak velmi originálně slučuje.
Pomohly soukromé i agenturní archivy
Většinu snímků, které v domě U Kamenného zvonu můžete vidět, zapůjčili Galerii sami jejich autoři ze svých soukromých sbírek. Další část pak poskytla také například Česká tisková kancelář či Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, ale k vidění jsou tu i díla, která schraňuje třeba Institut tvůrčí fotografie v Opavě nebo mezinárodní agentura Magnum. Jejím dosud jediným českým zástupcem je fotograf Josef Koudelka, který má na pražské výstavě také své zastoupení - jejím autorům propůjčil několik svých snímků pořízených během sametové revoluce. Mnohé z fotografií, které se kurátorům podařilo získat, jsou navíc na veřejnosti prezentovány vůbec poprvé.
Očima (nejen) slavných fotografů
Jak už bylo naznačeno, expozice, za jejímž vznikem stojí kromě Vladimíra Birguse také Tomáš Pospěch, není jen strohou fotografickou připomínkou let minulých. Disponuje naopak velmi odvážným mnohovrstevným pojetím, které se projevuje v několika rovinách. Tou asi nejviditelnější je skladba zastoupených fotografů. Tvůrci výstavy se plně ve shodě s podtitulem výstavy očividně nesnažili nashromáždit pouze slavná díla ještě slavnějších autorů, ale naopak oslovili široké spektrum fotografů, kteří by mohli svými snímky podat výpověď o době, v níž žili a v níž žili také lidé před jejich objektivy. Díky tomu můžeme na výstavě spatřit jak fotografie konceptuální, sociální či profesionální (nevyjímaje přitom ani fotografii módní a reklamní, jak ostatně napovídají i propagační materiály výstavy), tak i fotografii zpravodajskou, amatérskou či akcidenční.
Mezi jejich autory, jichž je tu celkem asi šest desítek, pak najdeme nejen známé fotografy, jako již zmíněného Josefa Koudelku, Miloně Novotného, Dagmar Hochovou, Pavla Diase, Karla Cudlína, Jindřicha Štreita a mnohé další, ale i jména dosud méně známých autorů (Vladimír Birgus zmínil v této souvislosti například krnovského fotografa Gustava Aulehlu, který se zde prezentuje unikátní sérií snímků dokládajících dopady socialismu na život v malém městě). Zastoupeni jsou tu ale i autoři zcela neznámí, neboť nikdy nezjištění.
Nechybí ani snímky StB
Další rovinou výstavy, jíž si nelze nevšimnout, je široká škála témat, kterou reflektuje. Léta pod vládou jedné strany, to totiž nejsou jen okázalé spartakiády, pověstné ranní fronty před lahůdkami, brigádnické akce či "líbací" scény slavných politiků, jejichž připomínka však samozřejmě na výstavě také nesmí chybět, ale jsou to také bujaré silvestry plné "neslušných" okamžiků, myslivecké sešlosti, povinná vojenská služba (o jejíž dokumentaci se jako jeden z mála vojínů zasloužil Josef Moucha a která je dnes už minulostí), sázky na fotbalových zápasech (které nejsou minulostí ani dnes), vesnické tradice a mnohé další "všední" radosti i strasti obyčejných lidí. Unikátem dokreslujícím atmosféru doby jsou bezesporu také snímky pořízené Státní tajnou bezpečností, které mají v útrobách domu U Kamenného zvonu také své místo.
Výstava Tenkrát na Východě je tak po loňské úspěšné retrospektivě Jindřicha Štreita dalším počinem, který rozhodně stojí za povšimnutí i za návštěvu. Učinit tak můžete až do 3. ledna příštího roku.
Tenkrát na Východě
Galerie hl. m. Prahy - dům U Kamenného zvonu (Staroměstské náměstí 13, Praha 1)
Otevřeno: denně mimo pondělí od 10 do 20 hod.
Vstupné: plné: 120 Kč, snížené: 60 Kč
Kurátoři: Vladimír Birgus a Tomáš Pospěch
Výstavu pořádá GHMP ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Fotobankou ČTK.