Rožmberská hrobka odkrývá letitá tajemství

Archeologové dokončili první část průzkumu podzemí v kostele kláštera ve Vyšším Brodě. To je místem posledního odpočinku šlechticů z rodu Rožmberků. Díky použití mikrokamery se hroby nemusely otevírat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varhany - ilustrační foto

Varhany - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kromě dřevěných zbytků rakví a oděvů kamera nasnímala i dva kovové sarkofágy, říká archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová.

"Ten severnější byl přitisknut těsně ke zdi, ležely na něm další dva pohřby v dřevěných rakvích, přičemž v té dřevěné rakvi byly zbytky velmi honosného renesančního oděvu, který už odborníci datovali kolem roku 1600."

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeoložka Zuzana Thomová z Jihočekého muzea v Český Budějovicích.hovoří o výzkumu hrobyk

"Vedle potom byla další cínová rakev, velmi zdobená. Nad krucifixem byl v kartuši latinský nápis, který upomíná,že v sarkofágu je pohřben poslední Rožmberk Petr Vok, z boku kromě úchytů byly potom ještě obrácené rožmberské erby," řekla Thomová.

Podle archeoložky se už ale zřejmě nepovede zjistit, kdo je uložen ve druhém sarkofágu. Jednou z možností je, že jde o ostatky manželky Petra Voka - Kateřiny z Ludanic.

Milan Kopp, Martin Hlaváček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme