Váhy se kloní na stranu levice

21. prosinec 2009

Volby na jaře vyhraje zcela suverénně levice. Ukazují to prosincové průzkumy dvou nejuznávanějších výzkumných agentur STEM a CVVM. Potvrzuje se tak pravidlo, podle kterého levicové strany vyhrají vždy, když pravice a zvláště ODS nemají co nabídnout.

  • Váhy se kloní na stranu levice
0:00
/
0:00

Pravicové strany tentokrát nic nenabízejí a svou případnou šanci teprve musí objevit. Mají na to ale jen několik měsíců. Na konci volebního období je možná bilance, jak se popularita měnila. Po vítězných volbách v roce 2006 dominovala ODS a ještě víc získala, když vyhrála komunální volby koncem stejného roku. Tehdy měla pravice víc hlasů než jejich levicové protějšky, ČSSD a komunisté.

Dohromady se drželi jen těsně nad třiceti procenty a stejně příznivců měla samotná ODS. Věrnými spojenci Topolánkovy strany tehdy byli i lidovci a zelení, dohromady s patnácti s procenty.

Pravicová idyla skončila, když se začala připravovat takzvaná reforma veřejných financí. Pravicové voliče neoslnila, ostatní naštvala. Koncem roku 2007 už měla ČSSD před ODS náskok pět procent a komunisté stejně příznivců jako zelení a lidovci dohromady.

Rozdíl se ještě prohloubil konce roku 2008, kdy ČSSD kampaní ke krajským volbám občanské demokraty doslova převálcovala. Paroubkova strana vedla nad Topolánkovou o patnáct procent a komunisté nadále neutralizovali sílu lidovců a zelených. Spojená levice se dostala až přes padesát procent.

Rok 2009 hodně změnil. Topolánkovi prospělo evropské předsednictví, Paroubkovi uškodilo, že svrhl pravicovou vládu uprostřed předsednického mandátu. Výsledkem bylo vítězství ODS v evropských volbách. V preferencích pak měly občanští i sociální demokraté zhruba 30 procent, komunisté si polepšili na 15 procent a menší strany bývalé vládní koalice se potácely pod pětiprocentní hranicí.

Pozici pravice ještě posílil vznik Kalouskovy strany TOP 09, které průzkumy dodnes dávají okolo deseti procent. Přirození spojenci Kalousek a Topolánek měli najednou o deset procent víc, než Paroubek. Komunisté se udrželi nad deseti procenty, ovšem kdyby do sněmovny pronikla jedna z menších stran, tedy lidovci či zelení, vznikla by pravicová vláda. Tato vyhlídka mohla být důvodem, proč předseda ČSSD Jiří Paroubek tak snadno oželel podzimní předčasné volby.

Prosincový výzkum mu dal za pravdu. Preference ODS poklesly opět ke dvaceti procentům a jen ve spojení s TOP 09 má stejně voličů jako samotná sociální demokracie. Lidovci jsou těsně nad pětiprocentní hranicí, zelení jsou pod ní. Kdyby se volby konaly dnes, měla by levice pět procent k dobru, i kdyby lidovci nakonec uspěli. A jak známo, volební kampaň změny v preferencích spíše konzervuje.

Zmíněný přehled je užitečný k tomu, že vyvrací mýtus o tom, že v Česku existují voliči pravicoví a voliči levicoví, přitom jich je tak zhruba stejně. Koncem roku 2006 přálo pravici o 15 procent víc lidí, o rok později měla levice náskok o dvacet procent. Dnes vede levice o pět procent.

Pochopitelně existují lidé, kteří za každých okolností volí levici. Průzkumy ukazují, že jich je třetina. A stejný podíl mají tradiční voliči pravice. A zbylá třetina přechází přinejmenším v průzkumech zleva doprava případně naopak.

Přitom záleží na dvou faktorech. Když se daří šéfovi ODS nebo ČSSD, lidé dávají přednost jeho straně. V této chvíli tahá za delší konec Paroubek a Topolánek zatím nenašel nástroj, jak ho porazit. Zkouší to pouze s připomínkou, že není možné zadlužovat příští generace, což podle něho sociální demokraté zamýšlejí.

Volební výsledek záleží i na přesvědčivosti menších stran. Občanští demokraté dokážou sestavit vládu pouze s pomocí lidovců a menší liberální strany, ať se jmenuje ODA, Unie svobody, Zelení, nebo TOP 09. Kalouskova strana je nepochybným marketingovým úspěchem a pro pravici je v této chvíli jedinou šancí. Pokud se jí podaří udržet nad deseti procenty například nominací úřednického premiéra Jana Fischera, může ještě pravice sehrát se sociálními demokraty a komunisty rovnocennou partii.

K případnému vítězství je ovšem třeba ještě oslabení Paroubka v čele sociální demokracie a přinejmenším pětiprocentní zisk u lidovců a zelených. Zvlášť u KDU-ČSL existuje dobrá šance, když se dokázala vyrovnat s odlivem příznivců k TOP 09. A také zelení ještě mohou překvapit.

Přitom neplatí, že Kalousek bere hlasy Topolánkovi. Čerpá je spíše od dosavadních příznivců jiných menších stran. ODS může hlasy získat či ztratit jen v přímém boji s ČSSD. Sociální demokraté jsou favority. Mají jasnou strategii, když vsadili na ochranu občanů v období hospodářské krize. Ta se počátkem roku navíc ještě prohloubí, zvlášť pokud jde o její dopady na populaci.

Hlavní riziko pro Jiřího Paroubka ukazují koneckonců také preference. Ani velký nárůst ČSSD nezajistí většinu pouze s lidovci. TOP 09 je pro tuto chvíli jako koaliční partner vyloučena a zřejmě se proti levici vymezí i ve volební kampani. Námitka, že sociální demokraté vyhrají pouze bok po boku s komunisty, ještě může řadu jejich voličů odradit. Ale i tuto výhradu může převálcovat ekonomická krize, pokud budou její dopady dost silné.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

autor: Petr Holub