Gorily přenášejí původce lidské malárie
V populaci divokých goril vědci objevili parazity, kteří u lidí způsobují malárii. Kromě nich jsou ale gorily nosiči také dvou dosud neznámých druhů zimniček.
Biologové z Kalifornské univerzity analyzovali vzorky trusu goril a šimpanzů, kteří žijí v Kamerunu, a hledali v nich DNA malarických parazitů. Zjistili, že gorily jsou infikovány zimničkou tropickou (Plasmodium falciparum), která je nejdůležitějším původcem lidské malárie. Až dosud se předpokládalo, že tento druh se vyskytuje pouze a výhradně u člověka. Studie kromě toho ale také potvrdila dřívější objev, že zimničky tropické vznikly z blízce příbuzného parazita, který parazituje na šimpanzích z rovníkové Afriky. Na člověka zřejmě "přeskočily" před pouhými 5000 let díky bodnutí jediného infikovaného komára.
Kromě zimničky tropické vědci našli i dva další, dosud neznámé druhy zimniček (Plasmodium GorA, Plasmodium GorB), které infikují gorily. Výsledky studie podle vědců vyvolávají určité obavy. Deforestace pralesů s sebou přináší narůstající kontakty mezi člověkem a divokými lidoopy, během kterých by se lidé mohli nakazit dalšími druhy zimniček.