Více než dvacet procent seniorů se v Česku setkalo s týráním

Skoro každý osmý senior v Česku zažil někdy na vlastní kůži týrání. Vyplývá to z výzkumu Jihočeské univerzity o domácím násilí. Upozornit na to má dnešní Světový den proti násilí na starých lidech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážník seznamuje seniorku s nouzovým tlačítkem

Strážník seznamuje seniorku s nouzovým tlačítkem | Foto: Městská policie Ostrava

Jen 16 procent případů ale vyjde najevo. Podle ředitele občanského sdružení Život 90 a člena vládní rady pro seniory Jana Lormana mají totiž oběti strach mluvit:

„Třeba i z toho, že zveřejní, že je vlastní děti nějakým způsobem týrají. Mají strach zveřejnit tzv. rodičovský debakl. Dalším problémem je strach ze sankcí, to znamená strach z eskalace násilí, zneužívání nebo týrání, tak raději trpí a říkají si, já budu hodný a on s tím přestane.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Lorman mluvil o násilí na seniorech

Podle Lormana se nejčastěji jedná o psychické ponižování, tedy výroky, které třeba člověk snáší, ale trápí ho.

„Tím to obvykle začíná a následně se to projevuje, když agresor chce dostat člověka do nepříjemné situace. Například mu sebere hůl, nebo mu třeba nedá napít, protože chce, aby mu vydal důchod. Způsoby nátlaku jsou různé. Vrcholem je fyzické ubližování. Často se také setkáváme se zanedbáním péče,“ pokračoval člen vládní rady pro seniory.

Nejčastějším agresorem jsou podle výzkumu Jihočeské univerzity rodinní příslušníci, kteří nezvládají vyčerpávající permanentní péči o starého člověka a pak svého blízkého chtějí dostat do určitých mezí. Třeba ho někde zamknou.

„Něco jiného jsou pak záměrné, úmyslné činy, které mají za cíl majetek či peníze. Podobně se bohužel někdy chovají i profesionálové, kteří pečují o staré a nemocné lidi,“ řekl Lorman.

Podle něj je třeba lidem říct, že situaci je možné řešit: „Je možné třeba použít onen zákonný nástroj, což znamená, aby policie vykázala toho násilníka z bytu na dobu 10 dnů. To je velmi důležitá fáze pro to, aby si oběť dokázala věci srovnat, aby se dejme tomu připravila i na další případ.“

Seniorům také pomáhá bezplatná linka

Senioři kvůli násilí a týrání také mohou volat na krizovou linku Občanského sdružení Život 90. Vedoucí krizové pomoci Jana Kosařová říká, že linka je k dispozici bezplatně čtyřiadvacet hodin denně:

„Ročně se na nás obrátí přibližně kolem 230 klientů s problematikou týrání a kolem 150 kontaktů domácího násilí. Je to velmi individuální – jedná se o psychické, fyzické a třeba i určité materiální týrání. Poskytujeme jim pomoc tak, aby zvládli svoji situaci vyřešit.“

Senior telefon má číslo 800 157 157. Dnes také začíná sbírka, která má tuto službu finančně podpořit.

Lenka Militká, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme