V Kyrgyzstánu už je humanitární pomoc. Vázne ale distribuce
Organizace spojených národů žádá sedmdesát milionů dolarů na pomoc Kyrgyzstánu. Nepokoje ze středoasijské země vyhnaly z domovů na čtyři sta tisíc lidí. Dočasná prezidentka Roza Otumbajevová má zato, že etnické srážky si vyžádaly nejméně dva tisíce obětí na životech. Zástupci OSN vyzvali dárcovské státy k velkorysé reakci. Situace sleduje přímo na místě zpravodajka Lenka Kabrhelová.
Do měst Oš a Džalalabád už humanitární pomoc proudí. Včera i dnes byla na ošském letišti nákladní letadla s pomocí, stejně jako ve městě konvoj Červeného kříže. Problém je ale nadále s jejich distribucí.
Tisíce uprchlíků, kteří jsou na hranici Kyrgyzstánu s Uzbekistánem jsou stále bez prostředků. Prakticky bez potravy, pitné vody, léků. „Podobně je to i s nejméně sedmdesáti tisíci uprchlíky, kteří překročili hranici Uzbekistánu a zůstávají tam ve stanových táborech,“ popisuje z místa Kabrhelová.
Uzbekistán přitom varuje, že i jeho zdroje jsou omezené. Uprchlické tábory právě v Uzbekistánu včera navštívil vyslanec americké ministryně zahraničí Robert Blake, který označil situaci za humanitární krizi.
Během soboty se Blake setká s dočasnou šéfkou vlády Rozou Otunbajevovou a navštíví i místa etnických nepokojů. Spojené státy přitom předtím naznačily, že za rozpoutání srážek mezi Kyrgyzy a Uzbeky by mohl stát svržený prezident Kyrgyzstánu Kurmanbek Bakijev.