Clintonová ohlásila nové americké sankce proti KLDR
Severní Korea kritizuje plánované manévry Jižní Koreje a Spojených států. Společné námořní cvičení má začít v neděli v Japonském moři. Pchjongjang se také ohradil proti novým americkým sankcím, které včera v Soulu ohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Mimo jiné zdůraznila, že sankce nejsou namířeny proti obyvatelům KLDR, ale proti politice tamního režimu. Sankce by měly zahrnovat nákup a prodej zbraní a dovoz luxusního zboží do Severní Koreje. Americká ministryně zahraničí také podotkla, že Severní Korea má na vybranou a pořád může změnit své chování:
"Od nástupu Obamovy administrativy jasně říkáme, že Severní Korea stále může dosáhnout toho, oč usiluje: bezpečnosti a respektu ostatních zemí. Pchjongjang může zanechat provokací, výhrůžek sousedům, může přestat s tou svou bojechtivostí. Může přijmout nevratné kroky v rámci plnění svých závazků ohledně denuklearizace a respektovat mezinárodní úmluvy.“
„Pokud se Pchjongjang vydá touto cestou, sankce se zruší, země získá ekonomickou pomoc, normalizuje vztahy se Spojenými státy a současnou dohodu o příměří na Korejském poloostrově nahradí mírová dohoda," řekla včera v Soulu Clintonová. Předtím spolu s ministrem obrany Robertem Gatesem navštívili demilitarizované pásmo mezi Severní a Jižní Koreou.
Severní Korea zatím mlčí
Severní Korea se zatím oficiálně k posledním americkým krokům nevyjádřila. „Poté co Rada bezpečnosti nejmenovala útočníka ve svém předsednickém prohlášení, tak se Pchjongjang cítí poněkud zaskočen a nespravedlivě obviněn Spojenými státy a ministryní Clintonovou,“ popsal neoficiální postoj KLDR tamní český velvyslanec Martin Tomčo.
Podle něj se současné americké sankce nijak neliší od těch předešlých a jejich dopad je závislý hlavně na postoji Číny: „Čína má zásadní vliv na fungování sankcí. Pokud se podaří přimět Čínu, aby skutečně dodržovala sankce a přispěla k sankčnímu režimu, pak mohou mít velmi výrazný vliv.“