Barma
Jak poznat exotické kraje? Nejlépe osobně navštívit a nechat si zprostředkovat tamní krásy nějakým poměrů znalým průvodcem. Jednoho takového, jménem Roman, nabízí na cestu do Barmy spisovatelka a cestovatelka Olga Walló. Její kniha, doprovázená fotografiemi Radky Tkáčíkové, je lákavým uvedením do cizokrajné země.
„Sedí tu samí Buddhové, z vápence vytesaní nebo gypsoví, bílí i pestře pomalovaní, velikosti mírně nadlidské, a není jich deset ani sto, je jich moc. Pokrývají stráně, až kam oko dohlédne, někteří skrytí v trávě a zarostlí křovím, jiní bezostyšně vystavení pohledům. A mezi nimi velcí svinutí hadi, naštěstí také kamenní. A stoupající rozdrobené schody až k tomu jako dům velikému Buddhovi ve žlutém rouchu nahoře, který zdvíhá ruku v žehnajícím gestu. Asi je to cosi obvyklého, neboť to žádné příručce, která mi přišla pod ruku, nestálo za zmínku.”
Taková je Barma, říká ústy svého hlavního hrdiny, Romana, profesionálního průvodce, Olga Walló, která sama tuto destinaci několikrát navštívila. Vedle vlastních zkušeností si autorka vzala na pomoc zápisky koloniálního úředníka Jamese Georgese Scotta, který o staré Barmě napsal knihu The Burman, už v závěru 19. století. A tak čtenář dostává šanci seznámit se jak s historií Barmy, tak se současným stavem.
Celek tedy není „jen“ bedekr, důsledně opisující postupně navštěvované oblasti. Právě ve zručném propojení osobních reflexí pocházejících z různých časů, k čemuž spisovatelka přidala vtipný a bystře plynoucí děj, se ukazuje výjimečnost i každodennost země, jejíž skvělá minulost poněkud skomírá pod militaristickým režimem, jenž ji ovládl v roce 1988: „Ptám se našeho průvodce jak tu dopadly volby a jaké je tu politické zastoupení. Odpovídá čísly. Nejsilnější strany jsou komunistická a místní šanská – jméno mi neříká nic. Vesnice prý teď mají dvojí vedení. Tradičním náčelníkům kmenů konkurují noví dosazení vůdci – jacísi komisaři, pokud tomu správně rozumím.”
Buddhismus i komunismus, chudoba a narůstající import zboží z Číny, chlapci, kteří jdou na zkušenou do kláštera, pestrobarevná džungle i globalizovaná kontinentální snídaně, to vše patří k Barmě, do které její návštěvnice Olga Walló pootevírá dveře jak nadšeným a zvědavým cestovatelům, tak těm opatrnějším, kterým stačí začíst se do vyprávění o dobrodružství v cizích krajích z bezpečí domova.
Olga Walló: Pohled profesionálního průvodce. Barma
IFP Publishing & Engineering, Praha 2010, str. 104.