I chodec může dostat pokutu
Začít ráno příjemným překvapením určitě každému zlepší náladu. Zvláště když se o to překvapení postarají dopravní policisté, kteří vás odmění drobným dárečkem, protože jste správně použili přechod pro chodce. Ještě stále to totiž není naprostá samozřejmost. Byť většina lidí už ví, že na přechodu nemá absolutní přednost, mnozí pravidla porušují.
A i proto policisté chodce pokutují. I když například dnes ráno, kdy odstartovala týdenní policejní akce „Zebra se za tebe nerozhlédne“, se to na jednom z přechodů Prahy 2 obešlo bez pokuty.
Na správné přecházení jsme se zeptali kolemjdoucí dívky, kterou jsme na chvíli zastavili při její cestě do školy. Právě správně použila přechod pro chodce, tak jsme zjistili, co je podle ní pro bezpečné přecházení důležité a co musí jako chodec udělat.
„Rozhlédnout se, nejprve doleva, pak doprava a pak zase doleva.“
„A pokud je u přechodu semafor, při jaké barvě musíš zůstat stát na chodníku a nesmíš vstupovat do silnice?“
„Při červené, zelená znamená, že můžu přejít, ale musím se rozhlédnout, jestli ještě něco nejede,“ odpověděla správně školačka a byla od policie odměněna.
Nás však ještě zajímalo, na kterém přechodu dává dívka větší pozor, zda na tom se semaforem, nebo bez něho.
„Větší pozor dávám na přechodu bez semaforu. Někdy nevidím přes auta, která jsou tu zaparkovaná. Řidiči mi však většinou dávají přednost.“
Čtyřproudá, velmi frekventovaná Resslova ulice od Karlova po Jiráskovo náměstí by se bez semaforu asi nedala ani přejít, a tak chodci i řidiči většinou zelené a červené světlo na semaforu respektovali. Jeden problém však přece jen policie řešit musela.
„Zaznamenali jsme dva přestupky. Jednoho pána jsme zastavili, protože přecházel na červenou. Byl to Francouz. Přestupek jsem vyřešil domluvou. Naše oddělení chodí hlídkovat ještě na náměstí Jana Palacha, a tam je přestupců mnohem více. Kolikrát se stane, že na červenou projde jeden člověk a strhne s sebou celý dav lidí, kteří jdou za ním, což je také velice nebezpečné, protože mohou vběhnout pod kola nějakého rozzuřeného řidiče,“ vysvětlil strážmistr Jakub Tyl.
Tuší tedy vůbec chodci, za jakých okolností jsou povinni přechod použít? Zeptali jsme se několika kolemjdoucích.
„Nevím, vždycky chodím po přechodu, pokud je to možné.“
„Myslím, že v případě, že přechod na silnici je.“
A jak je to tedy správně? Pokud je od místa, kde se chystáte přejít, přechod, nadchod nebo podchod ve vzdálenosti do padesáti metrů, musíte jej použít, jinak můžete dostat pokutu až dva tisíce korun.
„Ano, přesně tak. V zákoně je to tak napsáno. Přestupek může být řešen domluvou, anebo pokutou až do dvou tisíc korun. Každý policista to řeší jinak. Moje sazba bývá okolo stovky, dvou set, kolikrát jsem dal i pět set. Záleží to na konkrétní situaci a na tom, jak se člověk zachová. Moje zkušenost je taková, že lidé kolikrát opravdu nevědí, že mají tuto povinnost. Bohužel jim pak hrozí bloková pokuta. A týká se to i zábradlí kolem silnic. Ta najdeme na zvlášť nebezpečných místech, kde by mohlo dojít ke srážce chodce s vozidlem, a tato zábradlí se nesmějí přelézat,“ dodává Tyl.
Na rozdíl od řidiče auta totiž nesprávné přecházení pro chodce může být i smrtelné.