Šedesátá léta z kočičího zlata

4. říjen 2010

Co spojuje motocykl Jawa, pověstné Primky, žvýkačky Pedro a populární Kofolu? Zlatá šedesátá říkáte? A co se vám vybaví, když se řeknou pokračující politické procesy, věznění nepřizpůsobivých či věčný nedostatek kvalitního zboží? Jak odpovíte teď?

Právě těmito a jim podobnými otázkami se nechali inspirovat také autoři výstavy Zlatá? šedesátá – Vzpomínky a realita, která je nyní k vidění v pražském Národním památníku Vítkov. Výstava je společným projektem Národního muzea a Vojenského historického ústavu (VHÚ) Praha.

Zlatá „zlatá“?

Otazník už v samotném názvu výstavy napovídá, že nepůjde o pouhou deskripci toho, co bylo. Expozice se také ptá, jak to bylo. Snaží se přitom poukázat zejména na to, jak propastný byl v 60. letech rozdíl mezi jistým kulturním i politickým uvolněním a zdánlivým blahobytem na jedné straně, a skrytými (či spíše skrývanými) hospodářskými a sociálními problémy tehdejšího Československa na straně druhé. Důmyslně tak kombinuje prvky nostalgického vzpomínání a hlubší reflexe oněch „zlatých let“. Tyto dva póly se však zároveň nepokouší otevřeně konfrontovat, staví je spíše vedle sebe – tedy přesně tak, jak je v této historické etapě bylo možno prožít.

Zlatá šedesátá

Jako v Bílé labuti

Jednotlivé výstavní bloky jsou uspořádány tak, jako by návštěvník procházel prostorem nějakého obchodního domu. Zboží vyskládané ve vitrínách, figuríny oblečené dle nejnovější módy a v rohu sen každé hospodyňky – praktická kuchyně s ledničkou, troubou a dalším vybavením. K „zakoupení“ tu je toho ovšem mnohem více: od rádia, televize a další elektroniky přes nádobí, drogerii, obuv a dámské šaty až po typické masové konzervy a červené limonády. To vše samozřejmě za dobové ceny.
Takové uspořádání výstavy však není náhodné. Při její instalaci se totiž autoři nechali inspirovat interiérem dalšího fenoménu těch časů: moderního obchodního domu Bílá labuť (jehož vnitřní prostory koncipoval architekt Jan Gillar, který se mimo jiné podílel i na realizaci budov právě na Vítkově), lákající jako jediný v Praze na rozmanitý výběr zboží všeho druhu. Takové dispoziční řešení navíc zároveň tvůrcům pomohlo vyřešit otázku, dlužno říci elegantně, jak „ukázat“ jednu dějinnou éru na ploše pouhých několika metrů čtverečních.
Mimo samotné spotřební zboží tu našly své místo také filmové ukázky, fotografie, dobové tiskoviny či dětský koutek s projekcí téměř zapomenutých Večerníčků (malým návštěvníkům plně k dispozici). Už u samého vstupu návštěvníky vítá pověstná, i když pro mnohé tehdy jen stěží dostupná Jawa „Califa“, ale k vidění tu je také unikátní kousek horniny z Měsíce a státní vlaječka, kterou na něm vztyčila posádka lodi Apolla 11. Dnes jsou oba artefakty, jež v roce 1969 věnoval Československu americký prezident Richard Nixon, v opatrovnictví VHÚ.

Zlatá šedesátá

Nedosažitelné kozačky

Nosnou částí výstavy jsou kromě samotných exponátů také informačně-edukativní panely seznamující návštěvníky s dobovým kontextem – politiku, technologie, sport či životní styl nevyjímaje. A jsou to právě tyto texty, které teprve dávají výstavě plný význam: ukazují totiž, že i přes všechno to proklamované uvolnění, zdánlivou hojnost za výlohami i na obrázcích časopisů byla realita trochu jiná. Typickým příběhem jsou tehdy tolik módní kozačky na podpatku, které každá československá žena znala z módních časopisů, a přesto si na ně málokterá kdy sáhla, a nebo všemi tolik chtěné „texasky“, které si stejně většina těch šikovnějších nakonec musela ušít podomácku z obyčejné montérkoviny.
Je tedy možné, že šedesátá léta byla opravdu zlatá. Jenže jak už sama výstava naznačuje, to zlato bylo zřejmě kočičí.

Logo

Zlatá šedesátá na webu

Mimo samotnou výstavu mohou návštěvníci využít i nabídky doprovodného programu. Ten sestává z cyklu přednášek, módní přehlídky, koncertu a v plánu jsou i dětské víkendové akce se Čtyřlístkem. Milovníci automobilů se zase mohou těšit na sraz veteránů a historických autobusů. Nedílnou součástí expozice jsou ale i speciálně zřízené webové stránky www.zlatasedesata.com, kde mohou návštěvníci diskutovat o dění v 60. letech a zavzpomínat na tehdejší dobu. Najít tu však mohou i další informace, které se už do výstavy nevešly.
Vstupné na výstavu Zlatá? šedesátá je navíc společné s tematicky propojenou expozicí Beatlemánie, která právě teď probíhá v Českém muzeu hudby.


Zlatá? šedesátá. Vzpomínky a realita
30. září 2010 – 15. května 2011
Výstavní sál Národního památníku na Vítkově, K Památníku 1900, Praha 3

Autoři výstavy: Michal Burian, Marek Junek, Aleš Knížek, Jaroslav Láník, Ivan Malý, Míra Vandrovcová

Otevřeno: Út, Čt, Pá, So a Ne: 10:00 – 18:00 hod., St: 9:00 – 18:00 hod., Po: zavřeno
Web: www.nm.cz

autor: Lucie Černá