Velikáni výtvarného umění v Národní galerii

18. říjen 2010

Národní galerie v Praze v těchto dnech nabízí veřejnosti téměř osmdesátku děl od významných světových umělců, která spojuje nejen doba jejich vzniku, ale zejména pak jejich původní majitelé, po níž celá sbírka nese název: manželé Batlinerovi. Obrazy do Veletržního paláce dočasně poskytlo vídeňské muzeum Albertina, které je má dnes v zápůjčce. Výstava z nich vzešlá nese synekdochický název Monet – Warhol a bude k vidění až do 7. ledna 2011.

Celá kolekce vznikla díky umělecké vášni někdejšího lichtenštejnského advokáta Herberta Batlinera, který ji doplňoval bezmála padesát let. „Ani nebylo jeho záměrem vytvářet sbírku, on prostě kupoval obrazy, protože je měl rád. Teprve po letech si uvědomil, že všechna tato díla spojuje určitá spojnice, a tou je intenzivní, živoucí barevnost,“ řekl ředitel muzea Albertina Klaus Schröder.

Zprvu se Batliner zajímal převážně o tvorbu svých současníků, jimiž tehdy byli mimo jiné Yves Klein, Roy Lichtenstein, Sol LeWitt nebo Andy Warhol. Později se začal zaměřovat i na díla klasických malířů, tvořících hlavně v první polovině 20. století, tedy především na impresionisty, fauvisty, německé expresionisty a posléze i na ruské avantgardní umělce. V posledních asi patnácti letech své sběratelské činnosti se ale Batliner opět obrátil spíše k aktuální tvorbě konce 20. a počátku 21. století.

  • Monet - Warhol / Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky v Národní galerii v Praze
0:00
/
4:30

Byli jsme „půjčovnou“

Výstava v Národní galerii však představuje pouhý zlomek toho, co Batlinerovi „doživotně zapůjčili“ vídeňskému muzeu – původní sbírka totiž obsahuje asi tři stovky děl. „Nesnažili jsme se o to dát dohromady co nejvíce věcí, které by si navzájem překážely, ale hlavně o to, aby výstava mohla trvat co nejdéle,“ vysvětlil Tomáš Vlček, ředitel Sbírky moderního a současného umění. Zároveň dodal, že klíčem k výběru byla rovněž snaha komplementárně vyplnit jisté mezery, které má stávající galerijní sbírka.

Francis Bacon: Sedící postava, 1960 (olej na plátně, 152,5 x 119, 5cm)

Výstava je jakýmsi pomyslným nakročením do již zaběhlé praxe jiných velkých zahraničních galerií, které si vzájemně propůjčují své sbírky a nabízejí je tak k vidění i návštěvníkům v dalších zemích. „Bylo velmi těžké po roce ´89 a ještě i později čelit zvyklostem minulosti. Během totality neměla Národní galerie vůbec šanci se účastnit toho ,normálního‘ výstavního života světových galerií, a tak, aby se dostala do kontaktu, sloužila spíše jako ,půjčovna‘,“ podotkl ředitel Národní galerie Milan Knížák. Nyní už však galerie za své zápůjčky vyžaduje reciprocitu – a jedním z výsledků této snahy je právě i výstava Monet – Warhol. Podle organizátorů se jedná o vůbec první expozici takového rozsahu i významu v novodobé české historii.

Nejen Monet, nejen Warhol

Výstava možná může některé návštěvníky trochu klamat svým titulem, neboť jak už bylo naznačeno, ve skutečnosti představuje autorů-velikánů mnohem více. Návštěvníci se tu mohou setkat například i s francouzským fauvistou Henrim Matissem, a to prostřednictvím jeho obrazu Pruhované šaty, německými expresionisty Ernstem Ludwigem Kirchnerem a Alexejem Javlenskim či se zástupci ruské avantgardy, jako byl Kazimir Malevič, Vasilij Kandinski a nebo El Lisickij. Nepřehlédnutelné jsou na výstavě také práce surrealistů Reného Magritta či Maxe Ernsta, který je tu zastoupen například svými Květy na žlutém pozadí.

René Magritte: Přenádherná krajina, 1953 (olej na plátně, 98 x78 cm)

Z novějších a mnohdy ještě stále tvořících autorů sbírka představuje poněkud potemnělou tvorbu Arnulfa Rainera, výrazné velkoformátové portréty Alexe Katze, díla výtvarného experimentátora Gerharda Richtera, abstrakce amerického umělce Sol LeWitta, práce „provokativního“ Georga Baselitze a několika dalších.
A pochopitelně tu nechybějí ani ti, kteří výstavě dali jméno: Claude Monet je zde zastoupený typickým obrazem Jezero s lekníny, Andyho Warhola tu reprezentuje jeho známá série Elektrické křeslo.

Claude  Monet: Lekníny (detail), 1917 – 1919 (olej na plátně, 100 x 200 cm)

Součástí rozsáhlé Batlinerovy sbírky (která je mimochodem nejmladší ze všech sbírek v Albertině, neboť té byla postoupena teprve v roce 2007) jsou samozřejmě i další autoři. Své místo mezi nimi mají dokonce i Pablo Picasso či František Kupka. Protože ale těmto dvěma umělcům je ve sbírkách Národní galerie věnováno již dost prostoru, rozhodli se je kurátoři do aktuální výstavy protentokrát nezařazovat.

Důstojný doplněk

Je jisté, že výstava osmi desítek děl v žádném případě nemůže obsáhnout výtvarnou tvorbu celého jednoho století. To ostatně ani nebylo cílem. Přibližuje však českou výstavní činnost zvyklostem světovým a zapojuje ji do mezinárodní spolupráce. Unikátní je také v tom, že prezentuje umělce, kteří jsou světově proslulí, ale u nás ne tak často vystavovaní nebo tu nemají zastoupeni v dílčích sbírkách. Důstojně tak alespoň nakrátko doplňuje řady těch, kteří už ve sbírkách Národní galerie zastoupeni jsou.

Monet – Warhol: Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky
13. října 2010 – 7. ledna 2011
Národní galerie v Praze – Sbírka moderního a současného umění, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Kurátoři: Olga Uhrová, Tomáš Vlček
Otevřeno denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 hod.
Web: www.ngprague.cz

autor: Lucie Černá