Před 10 lety vstoupila na palubu ISS první stálá posádka
Už 31. října 2000 odstartovala ruská kosmická loď Sojuz. K Mezinárodní vesmírné stanici dopravila amerického velitele Williama Shepherda a jeho ruské kolegy Sergeje Krikaljova a Jurije Gidzenka.
Dostat se na ISS trvá dva dny. Jejich úkol byl jasný - aktivovat stanici, oživit základní systémy ISS - systémy pro komunikaci se střediskem řízení vesmírných letů v Houstonu, zařízení pro získávání pitné vody a odstraňování CO2 ze vzduchu, a samozřejmě důležitá věc - palubní záchod.
Jít na záchod ve stavu bez tíže vyžaduje trochu cviku. Ale jak sami astronauti potvrzují, je to méně traumatické od doby, kdy plastikové sáčky vystřídala toaleta se sacím systémem podobným tomu, jaký je v letadlech. A třeba pro zajímavost moč astronautů se recykluje na čistou vodu.
Aktivace stanice ale nebyla jediným úkolem první stálé posádky. Kromě toho zajišťovala zásobování a účastnila se dalších misí. Už v listopadu se ke stanici přiblížila nákladní loď Progress, kterou museli připojit nakonec ručně.
Automatika selhala. Stanice ale zásoby získala. V prosinci zase raketoplán Endeavour dopravil nosník se solárními panely. A v únoru 2001 pro změnu raketoplán Atlantis přivezl laboratorní modul Destiny. Posádka se rozhodně nenudila.
V takto omezeném prostoru je osobní hygiena nutností, ale stav beztíže dělá z mytí hodně velké dobrodružství. Astronauti raději používají vlhčené ubrousky, aby se nezadusili kapičkami vody. Všichni mužští členové posádky se většinou myjí hromadně. A mytí vlasů? Muži si radši před odletem nechají udělat vojenský sestřih.
ISS má dnes stálou šestičlennou posádku, která se musí naučit pohybovat uvnitř bez narážení do věcí či dalších astronautů. Časem si lidé zvyknou a dokonce se dokážou "provznášet" celou stanicí, aniž by se čehokoli dotýkali jinak než špičkami prstů.