Ceny dálničních známek pro rok 2011 se nemění

30. prosinec 2010

Z minulé ankety na našich internetových stránkách jsme se dozvěděli zajímavé informace. Většina motoristů si kupuje roční dálniční známku, přičemž 26 procent v prosinci a 34 procent v lednu. Dalších 35 procent respondentů naší ankety ke svým cestám po dálnici raději využívá krátkodobých kupónů, zatímco pět procent motoristů má to štěstí, že roční dálniční známku prostě dostane.

Stačí si třeba předplatit noviny, využít nejrůznější bonusové programy anebo mít prostě prakticky smýšlející příbuzné a dálniční známku máte zadarmo. Roční kupóny se prodávají už měsíc, ale i samo ministerstvo dopravy moc dobře ví, že hlavní poptávka přijde až v lednu.

„Dobře víme, že v prosinci je pro řidiče ještě brzy na koupi dálniční známky na příští rok. Koupí si ji možná ti, kdo mají nové auto, ale většina řidičů dojíždí známky z loňského roku ještě v lednu následujícího roku,“ informuje Karla Hanzelka, vedoucí kanceláře ministra dopravy.

Platnost ročního kupónu je totiž 14 měsíců – v tomto případě od prosince 2010 do ledna 2012. I když to během roku vypadalo, že budeme namísto samolepky mít v autě elektronickou vinětu, nakonec byla tato novinka odložena. Podobně jako letos se tak budou prodávat pouze kupóny pro osobní vozy, protože všechna auta nad 3,5 tuny už podléhají výkonnému zpoplatnění, tedy platí mýto. Potěšitelné je, že po loňském zdražení letos ceny zůstavají stejné, byť na samotné známce je nenajdete. „Roční kupón stojí 1.200 korun, měsíční 350 korun a desetidenní 250 korun.“

Zpoplatněno je u nás zhruba 1 200 kilometrů dálnic a rychlostních komunikací a prakticky už neexistují výjimky, snad jen kolem Brna se jezdí bez dálniční známky. Naopak známku je třeba mít i při jízdě po jihozápadní části Pražského okruhu anebo pokud si cestu Ostravou zkrátíte po dálnici D1.

Dálniční známky jsou cenina, a proto jsou proti padělání vybaveny ochrannými prvky. Nejvýraznější prvek potvrzující pravost kupónu najdou motoristé na jeho spodní části. „Grafický prvek je tištěn optickou barvou, kdy pod úhlem 110 stupňů dochází ke změně barvy z růžové na zelenou“ vysvětluje náměstek ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Jaroslav Krauter.

Oproti předchozím rokům vlastně celá známka změnila barvu. Žlutou podkladovou barvu vystřídala u kupónů pro rok 2011 barva bílá. Kupóny mají dva díly a na každém z nich je potřeba vyplnit registrační značku vozidla. První, větší díl, se nalepuje do pravého dolního rohu, přičemž na okně může být pouze platná dálniční známka, tedy tu loňskou je nutné odstranit. Druhý díl bychom si měli pečlivě schovat. „Druhá část kupónu je důležitá hlavně pro kontrolu na silnicích. Dále se využívá při ztrátě prvního dílu kupónu, kdy prostřednictvím dílu druhého můžete uplatnit výměnu celé dálniční známky,“ dodává Krauter.

Výměnu lze provést na pobočkách České pošty, která je jedním z hlavním distributorů dálničních známek. Ty si můžete koupit na více než šesti tisících prodejních míst, samozřejmě včetně čerpacích stanic u dálnic. Tam však hrozí riziko, že když 31. ledna vjedete na dálnici bez známky, už jí nemusejí mít. Proto je lepší koupit si dálniční známku ještě před cestou. Pokuta za jízdu bez ní je docela vysoká – přímo na silnici může policista nebo celník udělit pokutu až do pěti tisíc korun, ve správním řízení je sankce dokonce až stotisícová. Proto je důležité si při koupi krátkodobého kupónu dobře zkontrolovat, jestli prodávající správně vyznačil datum platnosti. Protože, jak se říká, na pozdější reklamace není brát zřetel.

autor: evk
Spustit audio